Průvodce fotobankami – Díl 1

V první části tohoto průvodce se naučíte, které agentury jsou nejlepší a proč je registrace u nich hned teď dobrý nápad. Použijte odkazy níže a prohlédněte si mikrofotobanky, které doporučujeme.

Registrujte se u nejlepších mikrofotobank

Nic vám nebráni se zaregistrovat u všech mikrofotobank, o které máte zájem, hned teď. Opravdu. Většina fotobank zmíněných na těchto stránkách vám umožní registraci bez toho, abyste museli okamžitě nahrát třeba jen jedinou fotografii. Můžete si jednoduše vytvořit účet zdarma a pak si dát načas a pročíst si fóra a tutoriály na každé stránce, abyste přišli na to, které fotografie nabídnete k úvodnímu schvalování.

Tady jsou odkazy na mnoho mikrofotobank, které používá hodně uživatelů, kde se můžete zaregistrovat hned, než se pustíte do dalšího (časově náročnějšího) kroku výběru fotografií a tvorbě klíčových slov.

Založte si účet u těchto agentur hned teď, zabere to jen pár minut:

Hrozí u mikrofotobank nějaké chytáky, na které si mám dát pozor?

Každá stránka bude mít jinou Dohodu s přispěvatelem, kterou byste si měli přečíst, pokud vás cokoli zneklidňuje, ale většinou ve všech stojí to samé – copyright obrázku vám VŽDY zůstane (pokud se ho nerozhodnete specificky prodat jako samostatný soubor), váš obrázek nemůže být použit žádným hanlivým způsobem, souhlasíte s jeho prodejem a licenční strukturou atd.

Při zakládání účtu buďte opatrní, abyste se nezaregistrovali jako Výhradní přispěvatel (Exclusive contributor), pokud jste si to předem pořádně nepromysleli.

V Obchodních podmínkách některých mikrofotobank také stojí, že nahráním fotek na jejich stránky souhlasíte s tím, že budou fotografie na stránce k prodeji po dobu „X měsíců“, většinou 6 měsíců apod. To proto, aby mohli udržovat stálou databázi, bez častého stahování fotografií z nabídky.

Proč bych se měl registrovat teď a ne až později?

Je čistě na vás kdy, nebo jestli, se rozhodnete vytvořit si účet u kterékoli agentury. Nicméně, některé mikrofotobanky (jako například Shutterstock) mají celkem přísné podmínky pro výběr počátečních fotografií a když to zkusíte a neuspějete, musíte počkat 30 dnů než dostanete druhý pokus. Moje rada je – zkuste to co nejdřív, protože většina z nás selže (včetně mně!) alespoň jednou, a tohle jsou fotobanky, kterých součástí OPRAVDU chcete být, pokud si chcete něco vydělat.

Nic vám nebrání registrovat se hned teď u každé mikrofotobanky, o kterou máte zájem.

Registrace raději dříve než později vám pomůže dát rychleji dohromady váš prvotní výběr pro základ portfolia. Registrace vám také většinou umožní přístup do fóra přispěvatelů na mikrofotobanky, kde můžete od ostatních uživatelů získat cenné rady, jak se úspěšně dostat přes prvotní výběr. Tyto fóra jsou neocenitelné a opravdu byste měli zvážit jejich pravidelné pročítání, když už jste se registrovali, abyste se od ostatních něco přiučili a zůstali informovaní o novinkách.

Už máte vytvořené účty? Dalším krokem je zjistit, které fotografie nabídnout k prodeji…

Přečtěte si 2.díl našeho průvodce

Martin Šístek
Autor webu, fotograf, hudebník a fanoušek krypta, v kterém si spořím na důchod ;-). Všechno tohle jsem uvařil za svůj život v Plzni. Cestovní a krajinářská fotografie je pro mě koníčkem, snažím si z cest přivést nové poznatky a zážitky, které pro vás sepisuji do cestopisů na mém blogu. Svatební fotografie a komerční projekty jsou pro mě prací, kterou jsem si sám vybral a přistupuji k těmto kategoriím s nejlepším svědomím a vždy maximálně připraven. Cheers! (folk-punk brewed in Pilsen)

Zanechte váš vzkaz

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.