+420 721 713 450

Nechte vydělávat své fotografie. Jak? Jednoduše ve fotobankách.

Jmenuji se Martin Šístek a jsem fotograf pocházející z Plzně. Fotografování se pro mě stalo vášní, která se mě intenzivně drží od patnácti let. Rozhodl jsem se, na základě svých opodstatněných zkušeností, i Vás seznámit se způsobem, který finančně zhodnotí Vaše fotografie. Jsou jím FOTOBANKY.

Prodejem fotografií, prodejem vektorové grafiky a prodejem ilustrací přes fotobanky se zabývám od roku 2008. Činnosti, kterým se věnujete srdcem, chcete postupem času vyšperkovat k dokonalosti, neustále se vzdělávat a zlepšovat se ve svých krocích. Navíc činnost, která Vás nesmírně baví, a považujete ji za svou vášeň, Vám v neposlední řadě může začít opravdu i vydělávat.

Nenalhávejme si, že toto štěstí není vykoupeno jistou daní. Cesta je to velmi zdlouhavá, chvílemi trnitá, náročná, ale věřte, že pokud překonáte první pády, vydržíte a vytvoříte si portfolio se 100 a více prodejními pracemi, jste na dobré cestě k Vašemu úspěchu!

FOTOBANKY. Co se pod tímto názvem vlastně skrývá?

Fotobanky a mikrofotobanky jsou agentury s online portfoliem fotografií, vektorové a bitmapové grafiky. Fotobanka je jednoduše prostředním článkem mezi prodávajícím a kupujícím. Pro fotografy jsou fotobanky dobrým zdrojem přivýdělku.

Fotobanky samozřejmě nezůstávají pozadu. Tudíž dobám, kdy jste ve fotobankách mohli nalézt pouze fotografie, dávno odzvonilo. Dnes ve FOTOBANKÁCH naleznete také:Microstock words

  • prodejní videa
  • flashové animace
  • flash (animace, komponenty, aplikace, efekty)
  • videa
  • animace
  • hudba
  • zvuky

Kde ale zúročit, zhodnotit a prodat také své ilustrace?

Opět svůj prodej bezpečně uskutečníte pomocí FOTOBANK. Ilustrace mají ve FOTOBANKÁCH své čestné místo a četné zastoupení, co se poptávky týče. Proč?

Důvod je prostý – dobrý fotoaparát má dnes každý, ale jen málokdo ovládá grafický editor a dokáže produkovat ilustraceIlustrace jsou i proto konec konců mnohem lépe prodejnější než fotografie.

Pod pojem ilustrace (vektorové ale i bitmapové – z Photoshopu) si však v žádném případě nedosazujte kreslené postavičky, tak, jak je znáte. Naopak si představte různé grafické elementy, návrhy stránek, vizitek či abstraktní pozadí.Veškeré fotky co na webu naleznete je možné vytisknout na plátno, nebo kapa desku. Pokud se vám můj způsob a styl focení líbí mrkněte na mé portfolio a služby co nabízím.FOTOBANKA jako přínosná forma přivýdělku

U některých fotobank budete muset prokázat, že vaše tvorba za to opravdu stojí. Není to ovšem žádná jaderná fyzika. Stačí pouze, když nahrajete pár ilustrací k posouzení.

Například Shutterstock.comFotolia.com tyto ukázkové ilustrace požadují. Naproti tomu Dreamstime.comDepositphotos.com či  123rf.cz na ničem takovém, jako jsou ukázky, netrvají. Poslední dvě zmíněné,  doporučuji jako startovní fotobanky – prostředí je v češtině a nemají vstupní kontroly. Na Depositphotos sice musíte nahrát 5 prvních fotografií, ale jak jednoznačně vyplývá z komentářů ostatních a také z vlastní zkušenosti vím, že opravdu přijímají téměř všechny. Takže pokud již máte nějaké portfolio, můžete začít nahrávat a vydělávat během několika hodin / dní.

Začít je velmi snadné. Nulové finanční nároky jsou velkým plusem

Vstup do lákavého světa fotobank je velmi snadný a bezpracný – stačí se na nich zaregistrovat (Dreamstime.comShutterstock.comFotolia.comDepositphotos.com123rf.cz) a začít nahrávat svá díla. Pak už pouze sledujete své výdělky.Change of Scene

S administrativní stránkou si hlavu vůbec nelámejte – prodávat můžete na autorský zákon (není třeba živnostenský list – viz Danění příjmů z fotobank). Byrokratické papírování (registrace na úřadech, daně atd.) řešte, až budete mít co danit. Tzn., až budete mít z fotobank nějaký stálý příjem.

Pokud jste grafik/fotograf, tak již máte veškeré nutné vybavení a tedy do svého fotobankového rozjezdu nemusíte investovat ani korunu. Jen svůj čas. Pokud Vás tato činnost snad přestane bavit, přijdete tak pouze o tento vlastní investovaný čas (ale jednou nahrané obrázky vám můžou vydělávat i poté, co jste to zabalili).

Navíc pokud tvoříte grafiku již několik let (případně již pár let fotíte), máte jistě šuplíkové ilustracegrafické návrhy, nebo skicy, které klienti odmítli. A to vše můžete najednou zhodnotit vložením do svého fotobankového portfolia, stejně jako fotografie (klidně můžete míchat fotky a ilustrace). Vaše předešlá práce se tak nebude válet ladem skladem.

 Existuje snad něco flexibilnějšího?

Posuďte sami. Je jen na Vás, kdy a kde budete tvořit, co budete kreslit, nebo fotit. Jistě je lepší variantou způsob, nahrávat často, pravidelně a ve vlastním zájmu co nejkvalitněji.  A také obsah (co kreslíte / fotíte) je lepší zaměřit na komerčnější – prodejnější – témata a vyhnout se umění, složitým kompozicím a komplikovaným ilustracím. Podle toho nakonec také budou vypadat vaše výdělky. Díky této svobodě jsou fotobanky skvělým způsobem přivýdělku. Můžete pracovat po večerech, ve volných chvílích, při ztrátě zaměstnání, nebo v momentě, kdy máte prostě náladu.

V tomto startovacím článku jsem se snažil nastínit a detailně popsat základní informace a výhody, proč pracovat pro fotobanky. Máte-li však další dotazy, neváhejte mě prosím kontaktovat.

Martin Šístek
Autor webu, fotograf, hudebník a fanoušek krypta, v kterém si spořím na důchod ;-). Všechno tohle jsem uvařil za svůj život v Plzni. Cestovní a krajinářská fotografie je pro mě koníčkem, snažím si z cest přivést nové poznatky a zážitky, které pro vás sepisuji do cestopisů na mém blogu. Svatební fotografie a komerční projekty jsou pro mě prací, kterou jsem si sám vybral a přistupuji k těmto kategoriím s nejlepším svědomím a vždy maximálně připraven. Cheers! (folk-punk brewed in Pilsen)

Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na
Don`t copy text!