Pokud jste se i vy čerstvě zařadili k těm, kteří se na svět chtějí dívat skrze objektiv fotoaparátu, určitě vás bude zajímat, který si pořídit, aby vás nadšení velmi brzy nepřešlo. Co by měl splnit správný fotoaparát pro začátečníka?  V následujícím článku vám představím nejlepší fotoaparáty pro začátečníka.

Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf


4 Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky ve zkratce

Nikon D3400 + 18-55 mm AF-P VR

Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf

     VOLBA Č.1 MEZI ZAČÁTEČNÍKY     

Rozlišení: 24,7 Mpx
Velikost snímače: APS-C
Váha: 445g

Zjistit cenu

 

 


Sony a6000 s objektivem 16-50 mm

Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf

     NEJLÉPE HODNOCENÝ     

Rozlišení: 24 Mpx
Velikost snímače: APS-C
Váha: 344g

Zjistit cenu

 

 

 


Fujifilm X-A5 s objektivem 15-45 mm

Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf

     NEJLEPŠÍ POMĚR CENA-VÝKON     

Rozlišení: 24,2 Mpx
Velikost snímače: APS-C
Váha: 361g

 

Zjistit cenu


Olympus OM-D E-M10 Mark II s objektivem 14-42 mm

Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf

 

Rozlišení: 16,1 Mpx
Velikost snímače: 4/3
Váha: 390g

 

Zjistit cenu


3 znaky pro výběr nejlepšího fotoaparátu pro začátečníky

  1. Cena fotoaparátu
    Začátečník může být poměrně zmatený. Technických pojmů, které si musí osvojit, je totiž celá řada. Setkávat se budete s termíny jako ISO, clona nebo ohnisková vzdálenost. Dobrou zprávou je, že technologický pokrok poslal ceny digitálních zrcadlovek významně dolů a s cenami kompaktů už jsou leckdy srovnatelné.Za svoje peníze tak můžete získat poměrně dost funkcí, které vám na vašem úplně prvním fotoaparátu budou stačit. Navíc vám zrcadlovka dost chyb promine, takže pro začátečníka je bezesporu velmi vhodným nástrojem, jakkoli se může zdát, že vstupní investice je vyšší. Případně zvolte alternativu v podobě tzv. bezzrcadlovek, což jsou kompakty s vyměnitelným objektivem, viz dále modely Fujifilm X-A5 a Sony a6000.Jako u mnoha dalších produktů platí, že cena vás nevyhnutelně bude limitovat. Nemůžete si zkrátka dovolit investovat víc, než máte. Smiřte se ale s tím, že by neměla být určitě tím jediným. Pátrejte po přístroji, který poskytne nejvhodnější poměr ceny a výkonu.
  2. Manuální režim
    Jakkoli to pro začátečníka může vypadat komplikovaně, je nutné si ověřit, zda vybraný model manuální režim vůbec má. Poté se na něj musíte zvyknout, pokud to s fotografováním myslíte alespoň trochu vážně. Naučte se, co znamená clona a zkuste si, jak ji spolu s časem a hodnotou ISO nastavovat ručně. Na výsledku se vám vaše úsilí bohatě vrátí, takzvaná automatika vám nikdy nemůže dát tak hezké fotky. Byť automatický režim nevyžaduje žádné úsilí a to jediné, co od vás očekává, je stisknutí jediného tlačítka, nemělo by vás to odradit.
  3. Objektivy
    Objektivy jsou prakticky samostatnou kapitolou. Nevyhnutelně se tak dostanete do sféry zrcadlovek, které zkrátka ve srovnání s kompaktem dokáží mnohem více. Výběr mezi širokoúhlými, teleobjektivy a standardními objektivy bude nutně dál záviset na tom, co se vlastně chystáte fotit. Jiný využijete pro fotografování přírody a jiný pro portréty.

Jak si vybrat fotoaparát?Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf

Fotoaparát je vždy vhodné si vyzkoušet, abyste věděli, jak vám sedí, jak se vám s ním pracuje a jestli vás na něm při jeho ovládání nebude něco rozčilovat. Ideální tak je zajít se osobně podívat do obchodu.

Pokud tu možnost nemáte, zvolte prověřený internetový obchod, kde víte, že nebudou problémy s vracením zboží. Tuzemské zákony garantují, že obchodník by vám měl vždy zboží vzít zpět do 14 dnů. Vracet můžete výrobek bez udání důvodu.

Případně můžete svůj zájem rozšířit i do zahraničí, například na Amazon. Tam si ale podmínky vracení (lhůta a případná nutnost originálního obalu) pečlivě nastudujte, abyste nebyli nepříjemně překvapeni.

Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky

#1 Nikon D3400 s objektivem 18-55mmNejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf

Nikon D3400 parametry:

Typ: Digitální zrcadlovka

Formát snímače: APS-C

Rozlišení: 24,7 Mpx

Rozměry: 124 x 98 x 75,5 mm

Hmotnost: 445 g

Cena: Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu


Recenze fotoaparátu Nikon D3400

Jedná se o jednu z nejlepších možností ve světě digitálních zrcadlovek pro začátečníka. Digitální zrcadlovky obecně vynikají nízkou hmotností, dobrou ergonomií a solidní výdrží baterie.

Nikon vydrží 1200 snímků na jedno nabití. Od obrazového snímače formátu DX se můžete dočkat rozlišení 24,7 milionu pixelů. V cenové kategorii tak lze rozhodně jako první pořízený přístroj na „lepší“ fotografování vřele doporučit.

Nikon se dodává s objektivem 18-55 mm. Později si samozřejmě budete dokupovat další, jinak by se ostatně vytratil smysl nakupování zrcadlovky. Lze ještě doporučit pevnou padesátku nebo pětaosmdesátku.

Začátečník uvítá nízkou hmotnost, díky které vás určitě po pár fotovýpravách nepřestane bavit s sebou fotoaparát nosit. Vyhovovat vám bude i velmi dobře řešené ovládání. Využijete i další funkce: Natáčení videa ve Full HD kvalitě, sdílení snímků přes funkci Bluetooth nebo sekvenční snímání rychlostí 5 snímků za sekundu.

Hlavní devizou nezkušených fotografů je bezesporu režim Guide, což je jakýsi průvodce pro začátečníky, který vám ukáže příslušná nastavení, pokud fotoaparátu řeknete, co chcete fotit.

Landscape in Iceland

Nikon D3400 s objektivem 18-55mm AF-P

AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU NIKON D3400

 

#2 Sony a6000 s objektivem 16-50mm
Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf

Sony a6000 parametry:

Typ: Digitální kompakt, bezzrcadlovka

Formát snímače: APS-C

Rozlišení: 24 Mpx

Rozměry: 191 x 120 x 44 mm

Hmotnost: 344 g

Cena: Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu


Recenze cestovního fotoaparátu Sony a6000

Model od Sony si svými parametry dělá ambice stát se alternativou zrcadlovek, ačkoli se jedná o kompakt, konkrétně se jedná o systémový kompakt s čipem zrcadlovky – APS-C. A k dispozici tedy má i vyměnitelné objektivy. Ani po několika letech od okamžiku, kdy se na trhu představil jako novinka, nijak nezestárl. Stále se jedná o volbu, kterou vřele doporučuji.

Zrcadlovky se od tohoto Sony konstrukčně liší přítomností sklopného zrcátka a optického hledáčku. Kdo ale s hledáčkem není zvyklý pracovat, pravděpodobně se bez něj do začátku obejde. Novější zrcadlovky již mají možnost živého náhledu, který lze pro začátečníka opět vřele doporučit vzhledem k tomu, že na první pohled poznáte změny v nastavení tak, jak se budou projevovat ve výsledné fotografii. Navíc můžete fotit díky tzv. live view a výklopnému displeji z jiného úhlu, čímž vytvoříte zajímavé snímky z odlišné perspektivy.

Objektiv s ohniskovou vzdáleností 16-50 mm je dostatečně všestranný a komu nevyhovuje zrcadlovka kvůli své objemnosti, představuje tento fotoaparát od Sony celkem jasnou volbu. Podpora zmiňovaného manuálního režimu je k dispozici rovněž. Silnou zbraň představuje i autofocus, který dokáže ostřit za 6 setin sekundy a disponuje 179 fázovými body. Naproti tomu na počátku nejspíš příliš nevyužijete vyklápěcí displej, byť jeho přítomnost potěší.

Amaneciendo

Sony a6000 s objektivem 16-50mm

AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU SONY a6000

 

#3 Fujifilm X-A5 s objektivem 15-45 mmNejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf

Ricoh GR II parametry:

Typ: Digitální kompakt, bezzrcadlovka

Formát snímače: APS-C

Rozlišení: 24,2 Mpx

Rozměry: 116 x 67 x 40 mm

Hmotnost: 361 g

Cena: Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu


Recenze cestovního fotoaparátu FUJIFILM X-A5

Opět se jedná o bezzrcadlovku, může se ale chlubit výkonem slibujícím snímky srovnatelné s klasickými zrcadlovkami. Dobrý poměr výkonu a ceny pak z tohoto fotoaparátu dělá model, kterému by měli věnovat pozornost i začátečníci.

Funkcí, která si zaslouží zmínit, je tzv. korekce (doslovně též kompenzace) expozice. Ta spočívá v možnosti ovlivnit (zde jednoduše kolečkem) expozici tak, jak ji fotoaparát nastavil v automatickém režimu.

Další parametry, jimiž vyniká, jsou rozlišení 24,2 megapixelů, množství pokročilých filtrů, 4K video a technologie Bluetooth dovolující snadné sdílení snímků. Zdařilou výbavu korunuje otočný displej o 180°. Doporučit Fujifilm X-A5 lze jako ryze rodinný fotoaparát, který vám prokáže dobrou službu na výletech či rodinných oslavách. Velmi snadno se ovládá a objektiv je dostatečně univerzální. Zdařilý retro design sice není tím nejdůležitějším, svoje fanoušky si ale najde.

Untitled

AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU FUJIFILM X-A5

 

#4 Olympus OM-D E-M10 Mark IINejlepší fotoaparáty pro začátečníky - Martin Šístek fotograf

Olympus OM-D E-M10 Mark II parametry:

Typ: Kompakt s výměnnými objektivy Olympus

Formát snímače: 4/3

Rozlišení: 16 Mpx

Rozměry: 44 x 123 x 85 mm

Hmotnost: 467 g

Cena: Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu


Podrobnější recenzi fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark II najdete v článku „Nejlepší cestovní fotoaparáty

Recenze cestovního fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark II

Tento Olympus představuje vysoce kompaktní model pro příznivce malých designových přístrojů. Naštěstí už dávno neplatí, že zmenšení těla fotoaparátu by si vyžádalo i menší objektiv a spolu s tím nutně horší rozlišení.

Využívá totiž standardu systém Mikro 4/3 (anglicky Micro Four Thirds neboli MFT). Specifikace je shodná s konstrukcí zrcadlovek, avšak absence prostoru pro sklopné zrcátko a optický hranol dovoluje ony nízké rozměry, aniž by utrpěla kvalita obrazu.

Menší, lehčí, tudíž i levnější budou i objektivy, které si dokoupíte. I začínajícímu fotografovi se vyplatí přemýšlet poněkud více dopředu a uvažovat taktéž náklady spojené později s pořizováním nových objektivů, ke kterému s vysokou pravděpodobností časem dospějete.

Olympus vyniká skvělou kvalitou fotografií, velmi zdařilou ergonomií ovládání a nabídne i pětiosou stabilizaci obrazu. Za horších světelných podmínek si můžete snížit ISO nebo použít pomalejší rychlost závěrky. Uniknout by vám neměla ani možnost změnit si ostřící bod pouhým pohybem prstu na dotykovém LCD displeji.

Zařízení obsahuje mnoho funkcí jako zabudovanou wifi nebo filtry, které vás budou bavit pokud jste náruživý uživatel Instagramu. Tyto filtry už ale pro výběr z hlediska začátečnického fotografování příliš důležité nejsou.

Under the Milky Way

Olympus OM-D E-M10 Mark II s objektivem 14-42 mm

AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU OLYMPUS OM-D E-M10

 

Nejlepší fotoaparáty pro začátečníky – slovo závěrem

Pokud s fotografováním opravdu začínáte, neuděláte rozhodně chybu při koupi jednoho z výše zmiňovaných fotoaparátů. Konkurence je dnes tak velká a zároveň tak malá. Výrobci si nemohou dovolit udělat nějakou zásadní chybu. Veškeré fotoaparáty jsou nabité nejnovějšími technologiemi a rozhodně potěší každého začínajícího fotografa.

Stejně ale nutno podotknout, že výsledná kvalita fotografie závisí vždy a jen pouze na fotografovi ;-). Nezapomeňte na to.

Nyní víte, jaký fotoaparát si pro začátek pořídit a já vám tak závěrem přeju plno kvalitních zážitků a fotografií.Veškeré fotky co na webu naleznete je možné vytisknout na plátno, nebo kapa desku. Pokud se vám můj způsob a styl focení líbí mrkněte na portfolio a služby co nabízím.Ještě poslední věc na závěr

Pokud hledáte ideální fotoaparát na cesty – podívejte se na článek „Nejlepší cestovní fotoaparáty„.

Mohlo by se vám líbit.

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This