Chystáte se na dovolenou nebo dokonce procestovat svět a je naprosto logické, že si vaše dobrodružství chcete zvěčnit na vymakaný fotoaparát. V dnešní době je tak široký výběr, že z toho může být člověk zmatený, a přesně proto jsem tady já. Ať už vás cesty zavedou kamkoli, na víkend do velkého města či safari, mám pro vás nachystaný výběr fotoaparátů, které splní vaše očekávání. V následujícím článku vám představím Nejlepší cestovní fotoaparáty pro rok 2018.

Nejlepší cestovní fotoaparáty 2017 - Martin Šístek fotograf


Výběr fotoaparátů je dneska obrovský. Kdo se v tom má vyznat? Mám jít klasickou cestou a pořídit si digitální zrcadlovku, nebo kompakt?  A co kompakt s výměnnými objektivy? Možností je spoustu. Nějakou řádku let aktivně fotím a o fototechniku jsem se zajímal už od mala.

Jsem si jistý, že teď vím jistě, co dělá dobrou cestovní kameru. Zde jsou kritéria, kterých jsem se držel při výběru cestovních fotoaparátů a k sepsání tohoto článku.

Pět znaků pro výběr nejlepšího cestovního fotoaparátu

 1. Cena
  S fotoaparátem za 2000,- nedosáhnete takové obrazové kvality, jako s přístrojem dražším o desítku tisíc.. Nicméně, pro pohodlné cestování, kdy se o svůj stroj nebudete bát na každém rohu, je rozumné si stanovit nejvyšší cenovou hladinu. Soustředil jsem se převážně na kamery do 37 000,-, ale s prvním kandidátem jsem tohle kritérium porušil – každopádně uvidíte a přečtete si sami proč ;).
 2. Obrazová kvalita
  Určitě by jste našli foťáky kolem 5tis. korun, které se zdají být ideálním cestovním přístrojem – jsou malé a lehké, ale je dost možné, že nebudete spokojeni s jejich výstupem. A to by byla velká škoda. Alfou / omegou u fotoaparátů je jejich obrazová kvalita. Zjistit po měsíční dovolené z druhého konce světa, neschopnost čipu zachytit dynamickou scénu tak jak jste si představovali, dokáže zklamat nejednoho z vás. Ty nejlepší cestovní kamery, prostě musí mít tu nejlepší obrazovou kvalitu!
 3. Velikost / váha
  Skvělá kvalita obrazu je obvykle kompromis k velikosti a váze foťáčku. I rozměrové malé fotoaparáty můžou mít velice kvalitní snímač. K nim jsou ale většinou potřeba větší a těžší objektivy, aby dokázali uspokojit a dostatečně dobře zaznamenat na čip fotografovanou scénu. Abych vám to trochu usnadnil a zjednodušil… Nejlepší fotoaparáty, s nimiž je možné cestovat, jsou obvykle ty, které lze strčit do kapsy (kompaktní fotoaparáty) nebo nosit přes rameno – rozhodně ne ty, které vyžadují brašnu. Jakmile je třeba fotoaparát vyjmout z batohu, můžete zpožděním přijít o ten jeden nejdůležitější snímek – další se nemusí opakovat.
 4. Autofokus
  Velmi důležitou vlastností cestovních kamer je rychlý a přesný zaostřovací systém. Autofokus na který se můžete v jakékoliv situaci spolehnout, vyfotit rychlý snímek na první pokus a pokračovat ve své cestě, vám na dovolené ušetří starosti a obavy, jestli je vaše poslední fotografie co jste pořídili ostrá nebo ne.
 5. Flexibilita
  Vodotěsné fotoaparáty do 50 metrů. Ultrazoomy od širokoúhlé krajinky po detail měsíce. Nárazuvzdorné stroje co vydrží pád z 10ti metrů… Chtěli by jste? Zapomeňte na ně… Tyto vlastnosti jsou typickým příkladem málo kvalitních cestovních fotoaparátů. Tipněte si. Na úkor které vlastnosti vypsané v předchozích bodech, můžete mít tyhle “supr čupr“ vymoženosti..
  Obvykle je to obrazová kvalita. Zajímejte se pouze o ty nejlepší cestovní fotoaparáty. Zeptejte se sami sebe jestli potřebujete fotit měsíc v úplňku zrovna na dovolené, nebo mít skvělé fotky pod vodou. Vyberte dostatečně flexibilní foťák, který se bude hodit pro většinu situací. ne pro tu menšinu kde využijete extrémní (bohužel většinou marketingové) vlastnosti.

Pět vlastností které jsem ignoroval

Nejlepší cestovní fotoaparáty 2017 - Martin Šístek fotograf

 1. Životnost
  Doporučuji pouze zavedené značky, které jsem měl možnost vyzkoušet, čerpat recenze a zkušenosti od jiných fotografů a vím o jednotlivých modelech dlouhodobé působení na trhu. Všechny moderní fotoaparáty od renomovaných značek jsou dnes dobře postaveny.
 2. Rok výroby
  Jen proto, že stáří kamery je 5 let, není důvod, že se jedná o nekvalitní stroj. Kvalitní přístroje jsou držáci. A když se k nim chováte slušně, pravidelně se o ně staráte, vydrží vám několik let.
 3. Výdrž baterie
  Bylo by skvělé mít fotoaparát, který vydrží polovinu dovolené, ale nabíjení zařízení každou noc je nyní součástí naší rutiny. Dokud fotoaparát vydrží celý den fotografování, pak nevidím problém. Samozřejmě tenhle bod je dosti zavádějící, protože digitální zrcadlovky mají excelentní výdrž baterie – ty ale nejsou hlavním předmětem tohoto článku.
 4. Neobvyklé vlastnosti
  Umělecké filtry, dvojexpozice, skládání panorama přímo ve fotoaparátu, gps modul… Jo, může to být sranda s těmito vlastnosti, ale nejedná se o rozhodující kritéria, při hledání dobrého cestovního fotoaparátu. Zmiňuji pouze jedinečné vlastnosti každého foťáku, o kterých si myslím, že jsou opravdu užitečné.
 5. Voděodolnost
  Mít voděodolný cestovní fotoaparát je rozhodně plus, ale nepovažuji to za nezbytnou vlastnost. Bavíme se o fotoaparátech na dovolenou, a když na dovolené prší, je čas odložit foťáček a relaxovat. Voděodolnost bych vyžadoval u profesionálních digitálních zrcadlovek, kde jste nuceni odfotit například venkovní koncert za deště, nebo sportovní událost.

Nejlepší cestovní fotoaparáty roku 2018

Takže teď víte kritéria, které jsem použil k sestavení tohoto seznamu a pro koho tento seznam je – pro Vás, kdo rádi cestujete a chcete opravdu kvalitní fotoaparát. (profesionální landscape fotografové můžou najít svůj záložní stroj). Pojďme zjistit, jaké jsou nejlepší cestovní kamery roku (v žádném zvláštním pořadí).

Neváhejte a zanechte komentář na konci příspěvku a dejte mi vědět, pokud souhlasíte nebo nesouhlasíte s mým výběrem. Bodu rovněž rád, pokud mi napíšete s jakým fotoaparátem cestujete Vy a proč jste si ho vybrali.

Jdeme na to:

#1 Sony Alpha a6500Sony Alpha a6500 - Nejlepší cestovní fotoaparáty 2017 - Martin Šístek fotograf

Sony Alpha a6500 parametry:

Typ: Kompakt s výměnnými objektivy Sony

Formát snímače: APS-C

Rozlišení: 24 Mpx

Rozměry: 12 x 6.7 x 5.2 cm

Hmotnost: 453 g

Cena: kolem 45 000,- Kč (Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu)


Recenze cestovního fotoaparátu Sony Alpha a6500

V mém žebříčku začneme tím nejdražším fotoaparátem, u kterého je právě cena jediným negativním faktorem. Tělo foťáku se pohybuje okolo 45 000 Kč a pravdou je, že jsem chvíli přemýšlel, zda ho na tento seznam cestovních fotoaparátů přidat či ne. Sony Alpha a6500 je natolik precizní fotoaparát, že jsem ho zkrátka nemohl ignorovat. Jeho velkou předností je pozoruhodný kompaktní snímač APS-C. Mnoho uživatelů se bojí či dokonce nemají zkušenost s mirrorless fotoaparáty, ale s upřímností můžu říct, že jakmile vyzkoušíte tento zázrak, budete nadšeni. Jak už jsem zmínil, cena zahrnuje pouze tělo, ale nutno dodat, že existuje celá řada přídavných objektivů, která však výrazně změní váhu a velikost fotoaparátu. Váha a velikost samotného těla se dá přirovnat k chytrému telefonu. Pro dokonalou dovolenou doporučuju objektiv Sony 20mm f/2.8 (pancake), který vám dopřeje dostatečně široké záběry, ale přitom je stále vhodný pro portrétní fotografie.

Web Brooklyn Bridge sunset 1

Kombinace A6500 a objektivu Sony 20mm f/2.8 pancake Zdroj: Flickr


Ať už pro Sony Alpha a6500 vyberete jakýkoliv objektiv, budete naprosto spokojeni s kvalitou obrazu. Barvy působí živě, detaily jsou ostré a RAW soubory poskytují dostatečný dynamický rozsah pro následnou úpravu. Další výhodou je fotografování v noci (bez blesku), kdy si vystačíte i se světlem okolo vás, což je při dovolené velmi důležité. A6500 je král, co se zaostření týče. Pouhých 0,05 sekundy stačí revolučnímu hybridnímu systému pro analyzování záběru, a zaostření na požadovaná místa. Fázová detekce s 425 body hustě pokryje celou scénu tak, aby nic nezůstalo bez povšimnutí. To znamená, že jednoduše zachytíte sportovní události či momentky. Sklápěcí dotyková obrazovka může být občas matoucí, protože vám dovoluje používat jen některé funkce, ale na druhou stranu je nejen obrazovka, ale celý fotoaparát odolný proti povětrnostním vlivům. Dalším úchvatným prvkem je 5osá stabilizace obrazu, která vám umožní zachytit perfektní snímky i při slabém osvětlení.

AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU SONY ALPHA A6500

#2 FUJIFILM X100FFujifilm X100F - Nejlepší cestovní fotoaparáty 2017 - Martin Šístek fotograf

FUJIFILM X100F parametry:

Typ: Digitální kompakt, bezzrcadlovka

Formát snímače: APS-C

Rozlišení: 24,3 Mpx

Rozměry: 17.5 x 17.7 x 9.9 cm

Hmotnost: 907 gVeškeré fotky co na webu naleznete je možné vytisknout na plátno, nebo kapa desku. Pokud se vám můj způsob a styl focení líbí mrkněte na portfolio a služby co nabízím.Cena: kolem 37 000,- Kč (Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu)


Recenze cestovního fotoaparátu FUJIFILM X100F

Další fotoaparát na mém seznamu se též drží v cenově dražší úrovni, ale bacha, ať už jste profesionál nebo ne, právě Fuji X100F je perfektním nástrojem pro vaši dovolenou. Jak už jsem zmínil, cena vás může odradit, protože se pohybuje okolo 37 000 Kč. Já však musím fotoaparát i přes jeho vyšší cenu vychválit, jelikož poskytuje neuvěřitelnou kvalitu snímků. Při cestování se rozhodně nechcete nosit s obrovským a těžkým fotoaparátem, proto vám udělám radost jeho další pozitivní vlastností, a sice váhou. Fuji X100Fideální velikost/váhu, která je příjemná pro použití. Objektiv je nenápadný, malý, ostatně jako celý foťák. Nyní pojďme probrat kvalitu obrazu, ve které foťák skutečně vyniká. Nejprve musím zmínit, že celá řada fotoaparátů Fujifilm X je velmi populární pro jejich hvězdnou kvalitu obrazu v tak malých tělech, ale přesto si troufám říct, že X100F je z nich nejlepší. Co se týče světelnosti, dává vzniknout až dechberoucím fotkám, jež mají výbornou hloubku ostrosti, ale přitom kvalitní kresbu. Na rozdíl od předchozích verzí, X100F obsahuje novou generaci čipů, takže má senzor s rozlišením 24 MP. 5 Tiergarten

Zajímavé je, že pevný objektiv je ve skutečnosti ostřejší, než jakákoliv jiná vyměnitelná volba. Fujifilm X100F je vybaven objektivem s pevným ohniskem 35 mm a f/2 (možnost rozostřit pozadí či natáčet při slabém osvětlení bez blesku). Je natolik flexibilní, že můžete fotografovat vše od portrétů až po krajinu. Dalšími pozoruhodnými funkcemi, které přispívají k vynikající kvalitě a flexibilitě obrazu, jsou vestavěný filtr ND (umožňující vytvářet rozostřené pozadí za objektem i při jasném slunečním světle), rychlé a přesné automatické zaostření, vysoký ISO (fotografování v noci bez blesku), senzor X-Trans (X100F a jeho menší snímač velikosti APS-C dokáže držet krok s fotoaparáty větších snímačů). Milovníci instagram efektů ocení stimulaci filmů. Dalším příjemným prvkem je detekce obličejů, která je naprosto přesná a každý rodič ji velmi ocení při focení svých nezbedných ratolestí. Fotoaparát lze snadno nabíjet přes usb notebooku, což znamená o jednu velkou nabíječku méně.

AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU FUJIFILM X100F


#3 Ricoh GR IIRicoh GR II - Nejlepší cestovní fotoaparáty 2017 - Martin Šístek fotograf

Ricoh GR II parametry:

Typ: Digitální kompakt Pentax

Formát snímače: APS-C

Rozlišení: 16,2 Mpx

Rozměry: 6.3 x 3.5 x 11.6 cm

Hmotnost: 272 g

Cena: kolem 18 000,- Kč (Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu)


Recenze cestovního fotoaparátu Ricoh GR II

Tento diskrétní kompaktní fotoaparát pochází z dílny japonské značky Ricoh (Pentax). V době vydání sklidil výborné kritiky a s nadšením vám ho doporučí i profesionální fotograf. Jeho vzhled není nejsilnější stránkou, ale nutno dodat, že se jedná o vymakaný klenot, který může lehce konkurovat i dvakrát dražším foťákům. Jeho cena se u nás pohybuje okolo 18 000 Kč. Díky světelnému objektivu f/2,8 můžete vytvářet úchvatné snímky i za zhoršených světelných podmínek. K tomu vám dopomůže i snímač APS-C CMOS ve spolupráci s procesorem GR Engine V.
海山樓
Obtížnější je dosáhnout rozmazaného pozadí, zvlášť pokud není váš předmět zájmu blízko fotoaparátu. Ricoh GR II je pozoruhodně rychlý v zaostřování. Vyhledá, zaostří (v milisekundách) na objekt a zachytí vámi požadovaný okamžik. Jedná se o nezbytný atribut pro fotoaparát určený k cestování. Pozitivním faktorem je velikost a váha, jelikož se Ricoh GR II pohybuje kolem stejných rozměrů, jako chytré telefony, takže můžete fotoaparát strčit klidně do kapsy. Krom skvělých výsledků a solidního automatického ostření, je dalším chvályhodným znakem jeho minimalistický design. Jak už jsem řekl, mnoho lidí se shodlo, že není zrovna nejkrásnější na pohled, ale rozhodně praktický, jednoduchý na ovládání a přesně tento fakt mu přinesl fanoušky a uživatele po celém světě. Jakmile s fotografováním skončíte a budete se chtít se svými uměleckými díly pochlubit, stačí zapnout WiFi nebo využít NFC a s aplikací Image Sync přenést obraz na jiné zobrazovací zařízení. Ricoh GR ll nabízí fantastickou kvalitu obrazu v pozoruhodně malém, pevném a lehkém těle. Jedná se o jeden z nejlepších cestovatelských fotoaparátů.

AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU RICOH GR II


#4 Olympus OM-D E-M10 Mark IIOlympus OM-D E-M10 Mark II - Nejlepší cestovní fotoaparáty 2017 - Martin Šístek fotograf

Olympus OM-D E-M10 Mark II parametry:

Typ: Kompakt s výměnnými objektivy Olympus

Formát snímače: 4/3

Rozlišení: 16 Mpx

Rozměry: 4.4 x 12.3 x 8.5 cm

Hmotnost: 467 g

Cena: kolem 15 000,- Kč (Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu)


Recenze cestovního fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 Mark II

Olympus OM-D E-M10 Mark II je menší, lehčí a cenově dostupnější fotoaparát. Pohybuje se okolo 15 000 Kč (tělo + setový objektiv). Olympus používá snímač o velikosti 16 MP, který produkuje úžasnou kvalitu obrazu pro tak malý snímač. Při fotografování ve formátu JPEG jsou snímky ostré, živé a kontrastní, což se ale samozřejmě odvíjí od nastavení fotoaparátu a také volby objektivu. K dispozici je i možnost RAW, ale ta se týká hlavně uživatelů, kteří mají větší flexibilitu při úpravách fotografií. Další výhodou foťáku je automatické ostření, které je velice rychlé. Můžete dokonce zaostřit a natáčet pouhým dotykem obrazovky, což umožňuje tvůrčí a pohodlnější rámování snímků.  Golden Rays
Fotoaparát je bez problému využitelný i při horších světelných podmínkách díky 5osé stabilizaci obrazu, jež funguje skvěle například při nahrávání videí. Brilantní snímky zachytíte díky 4/3″ LiveMOS senzoru se senzačními 16,1 miliony pixelů a nabízí se tím příjemná možnost si fotografie nechat vytisknout jako umělecké dílo pro zeď vašeho bytu. Olympus OM-D E-M10 Mark II je skvělý, lehký, kompaktní a robustní fotoaparát, který dodává uživatelům jedinečné funkce a vynikající výkon. Je k dispozici v diskrétní černé nebo stříbrno-černé alternativě.

AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU OLYMPUS OM-D E-M10


#5 Canon G9 X Mark IICanon G9 X Mark II - Nejlepší cestovní fotoaparáty 2017 - Martin Šístek fotograf

Canon G9 X Mark II parametry:

Typ: Digitální kompakt Canon

Formát snímače: 1″ / CX, CMOS

Rozlišení: 20,9 Mpx

Rozměry: 9.8 x 5 x 3 cm

Hmotnost: 206 g

Cena: kolem 12 000,- Kč (Klikněte zde pro aktuální cenu fotoaparátu)


Recenze cestovního fotoaparátu Canon G9 X Mark II

Dalším cenově dostupným fotoaparátem pro cestování je Canon G9 X Mark II. Pohybuje se okolo 12 000 Kč. Jeho hmotnost je 206 g, což z něj dělá nejlehčí fotoaparát na mém seznamu a vy ho tak můžete jednoduše uložit do kapsy. Určitě vás zajímá, jak to má při své nízké váze se snímačem. Jedná se o podobný snímač, jako máte například na chytrých telefonech, ale s výrazně lepším objektivem, který zajistí kvalitu snímků, jenž zkrátka telefon uskutečnit nedokáže. Stejně jako výše uvedený Ricoh GR II i tento produkt nemá hledáček. Musíte tedy spoléhat na dotykový LCD displej, což naštěstí není složité. Řekněme si upřímně, že někteří lidé spíše preferují klasická tlačítka, nežli dotykovou obrazovku, a proto je zde třeba opravdu dopředu uvážit, zda je tento fotoaparát pro vás vhodný, jelikož mnoho funkcí jde skrz dotykový displej.
Maria at Giola
Canon G9 X Mark II je vybaven objektivem v rozsahu od 28 do 84 milimetrů. Jeho světelnost dosahuje výborné hodnoty f/2,0 na nejširším úhlu záběru (při slabém osvětlení získáte hezké snímky). Na maximálním zoomu má f/4,9. Procesor DIGIC 7 zvyšuje rychlost sekvenčního snímání až na 8,2 fps ve formátu RAW (umožňuje flexibilitu při následném upravování) a buffer tak pojme 21 snímků. Ve formátu JPEG se můžete těšit na 8,1 fps a až 38 snímků. Foťák též nabízí automatické ISO, což je pěkný dodatek u fotoaparátu v tomto cenovém rozhraní. Citlivosti mají rozsah od ISO 125 do ISO 12800, expoziční časy pak mohou být od 1/2000 sekundy do 30 sekund. V praxi to znamená, že můžete fotoaparát pohodlně nechat rozhodnout, kdy má zvýšit či naopak snížit ISO v době ráno – soumrak. Poté budete muset spoléhat na blesk. Baterie vám na jedno nabití poslouží pro 240 snímků, takže pokud hodláte fotit ve větším množství, doporučuju externí baterie. Ze zkušenosti vím, že fotoaparáty v tomto cenovém rozpětí obvykle bojují s automatickým zaostřením, ale G9 X Mark II je překvapivě rychlý. Ve výsledku je tento fotoaparát nejslabším článkem seznamu, ale přesto je po celém světě vychvalován a považován za kvalitní cestovní foťák v přijatelné ceně.

AKTUÁLNÍ CENA FOTOAPARÁTU CANON G9 X MARK II


#6 DSLR fotoaparát

DSLR fotoaparát - Nejlepší cestovní fotoaparáty 2017 - Martin Šístek fotograf

Někteří z vás se mohou zajímat, proč jsem na seznam nezařadil ani jeden DSLR fotoaparát. Digitální zrcadlovky mohou být výbornou volbou pro ledacos, ale rozhodně ne pro cestování a dovolené. Ve výsledku jsou fotoaparáty příliš velké a těžké, což se logicky při cestování mění v nevýhodu. Samozřejmě není složité najít DSLR fotoaparát menší povahy, jako například Nikon D3400 nebo Canon EOS 200D, ale v porovnání s fotoaparáty na seznamu by i tak prohrály.


Nejlepší cestovní fotoaparáty 2018 – slovo závěrem

Je mi naprosto jasné, že po nezbytných výdajích na dovolenou chcete ušetřit nějakou tu korunu a navíc máte chytrý telefon. Ale věřte mi, že nejlepší cestovní fotoaparáty z tohoto seznamu vám zajistí neskutečné fotografie/vzpomínky, které ani ten nejvymakanější telefon nedokáže. A přesně proto jsem pro vás tento seznam fotoaparátů sestavil. Nyní víte, jaký fotoaparát si pro cestování nebo dovolenou pořídit a já vám tak závěrem přeju plno kvalitních zážitků a fotografií.

-----------------------------------------------------------------------------------

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This