Je libo pomocníka při fotografování do mobilu? V tomto článku najdete výběr používaných aplikací fotografy.

Všechny tyto aplikace jsou navržené pro zařízení se systémem Android. Nicméně nemusíte mít obavy ani pokud používáte zařízení iOS. Mnoho aplikací na tomto seznamu má také iOS verze, případně můžete najít srovnatelné aplikace v Apple App Store.


1. Lenstag (Zdarma / $19.00 ročně za Lenstag Pro) [iOS i Android aplikace]

Lenstag - chraňte své fotovybavení, Martin Šístek fotograf

Lenstag nabízí „snadnou ochranu před krádeží pro všechny vaše fotoaparáty a objektivy, zdarma.“ Jak na to:

  1. Vytvořte si účet.
  2. Zadejte zařízení, která vlastníte a jejich sériová čísla.
  3. Vyfotografujte sériová čísla zařízení a nahrajte obrázky pro ověření vlastnictví.

Pokud se vaše věci ztratí nebo budou ukradené,  Lenstag vytvoří veřejnou webovou stránku obsahující všechny potřebné informace (vybavení/sériové čísla), které budou snadno k nalezení, pokud si někdo bude chtít na internetu zkontrolovat, jestli zboží není kradené.

Pravda, tato ochrana pomůže, pouze pokud potenciální kupec provede preventivní, online vyhledávání sériového čísla, ale… je to služba zdarma a neuškodí. Plus, mít všechna vaše sériová čísla na jednom místě také není na škodu.

Lenstag také nabízí zdarma zákaznický přístup k standardizované smlouvě mezi fotografem a modelem (model release) a DMCA požadavek na zastavení šíření fotografií (*.docx files). Za $19.00/ročně  služba Lenstag Pro nabízí mnoho dalších dokumentů, které lze upravit na míru, a poskytuje také možnost nabídnout $500.00 odměnu, pokud je vaše vybavení ukradené.


2. White Balance Color Temp Meter ($0.99)TOP 8 aplikací pro fotografy - Martin Šístek

Spektrometr – zařízení používaný k analýze barvy světla – není levná záležitost. Pokud potřebujete získat přibližné údaje ohledně barvy okolního světla určité scény pro správné nastavení blesku, případně nějakým dalším způsobem určit nejvhodnější nastavení za využití LED světel s barevnými filtry.

I když si nemyslím, že je aplikace natolik precizní jako zařízení, na které odkazuju výše, poskytne mi dostatečně přibližné údaje, abych našel ten správně zbarvený gelový filtr (nebo barevné nastavení LED světel) pro konkrétní scénu.


3. Light Pollution Map – Dark Sky – Mapa světelného znečištění (Zdarma / $7.99 Pro verze)TOP 8 aplikací pro fotografy - Martin Šístek

Tato aplikace je určena pro všechny, kteří plánují fotografování noční oblohy. Aplikace zobrazí, které oblasti mají nejnižší světelné znečištění, abyste mohli zvolit to nejvhodnější místo pro focení noční hvězdné oblohy. U Pro verze vás nebudou obtěžovat reklamy, nabízí vyšší rozlišení map, zobrazení oblačnosti a možnost uložení vašich oblíbených míst. I když je určitě dražší než typická aplikace, měl jsem pocit, že Pro upgrade se přeci jen vyplatí.

Pro pohodlné plánování z domova používám stránku Light pollution map.


4. Exposure Calculator – Kalkulátor expozice (Zdarma)

I když jsem velkým fanouškem švýcarských armádních nožů a jejich schopnosti zvládnout širokou škálu potřeb, mám také rád, pokud něco dělá pouze jednu věc, ale dělá ji výtečně. A přesně tak bych popsal Kalkulátor expozice (Exposure Calculator). Aplikace je užitečná pro výpočet expozice při použití ND filtrů (šedých filtrů). U kalkulace expozice potřebné při použití 2-stop ND filtru (šedého filtru) je kalkulace tím složitější, čím větší je hustota filtru. Samozřejmě můžete udělat výpočet z hlavy, když zrovna nasazujete váš 10-stop ND filtr, ale… proč se tím zatěžovat?

Pozn.: vývoj této aplikace byl ukončen, na novějších zařízeních proto nemusí pracovat.


5. Adobe Photoshop Lightroom – (Zdarma s/ CC odběrem) [iPhone / iPad verze]TOP 8 aplikací pro fotografy - Martin Šístek

I když jsem ještě plně nevyužil schopnosti aplikace Lightroom (jako např. funkci editace na cestách), obvykle si nechávám poslední nafocenou svatbu synchronizovanou s Lightroom Mobile, abych mohl potenciálním zákazníkům ukázat výsledky, jaké mohou očekávat, pokud se rozhodnou mě zaměstnat.

Pokud jste již odběratelem Adobe Photography Plan, tato aplikace by měla být pro vás samozřejmostí.


6. Depth of Field Calculator – Kalkulátor hloubky ostrosti (Zdarma / $1.91 bez reklam)


TOP 8 aplikací pro fotografy - Martin Šístek

Pokud jste již někdy použili DOFMaster online, pak okamžitě pochopíte užitečnost této aplikace. Zadejte údaje jako je velikost senzoru fotoaparátu, ohnisková vzdálenost, clona a vzdálenost objektu a aplikace vypočte, jakou hloubku ostrosti můžete očekávat (celkově/ před a za objektem) a hyperfokální vzdálenost při použití těchto konkrétních proměnných.Veškeré fotky co na webu naleznete je možné vytisknout na plátno, nebo kapa desku. Pokud se vám můj způsob a styl focení líbí mrkněte na portfolio a služby co nabízím.
7. The Photographer’s Ephemeris – Efemerida fotografa ($4.99) [iOS verze $8.99]


TOP 8 aplikací pro fotografy - Martin Šístek

The Photographer’s Ephemeris je úžasná aplikace, která vám může ukázat, kde se bude slunce a měsíc nacházet v kterýkoli konkrétní den, čas a místo. Často používám tuto aplikaci pro naplánování vhodného času na focení podle polohy slunce v dané oblasti. Je také neskutečně vhodná pro plánování výletů za účelem fotografování krajiny.

Nezapomeňte si také vyzkoušet webovou aplikaci zdarma, pro snadné prohlížení na Vašem počítači.


8. Easy Release – Model Releases – Snadná smlouva – Model Releases ($9.99) [iOS verze]TOP 8 aplikací pro fotografy - Martin Šístek

Easy Release – Model Releases je aplikace, kterou jsem použil již mnohokrát. Aplikace vygeneruje smlouvu mezi fotografem a modelem, případně smlouvu mezi fotografem a majitelem objektu, přímo na vašem mobilu. Jednoduše vyplníte údaje (Jméno modelu, Místo, Datum, Informace o modelu, atd.) a smlouva se automaticky vygeneruje. Když je vygenerována, zúčastnění se podepíší přes dotykový displej a tím dokončí proces. Po dokončení lze PDF verzi smlouvy odeslat emailem fotografovi a/nebo modelu/majiteli budovy. Smlouvy vytvořené pomocí Easy Release jsou schválené pro použití u Getty Images, iStockPhoto a Alamy (mezi jinými).


Tak. A jaké aplikace používáte k fotografování vy? Vložte své tipy pod článek abych vyzkoušel další vámi prověřené aplikace.

Mohlo by se vám líbit.

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This