Poslední část našeho 4-dílného průvodce mikrofotobankami pro začátečníky vám pomůže dokončit celý proces, kdy nahrajete své fotografie do různých mikrofotobank. Pak už můžete začít v klidu vydělávat ze svých fotek.

Nahrajte a začněte prodávat fotky

Pokud jste došli až sem se všemi vašimi obrázky, pak vám patří velká gratulace! Těžká práce se vám brzo vyplatí. Tato část průvodce vám může připadat jako samozřejmost, ale snad vám pár těchto tipu pomůže ušetřit trochu vzácného času.

Jaký je nejlepší způsob nahrávání fotografií?

Pokud nahráváte fotografie poprvé, zvažte rozdělení fotografií do menších skupin – řekněme tak 50 fotografií na jedno nahrání, nebo ještě méně. Tímhle způsobem, pokud uděláte jakoukoli chybu při nahrávání, nedojde k okamžitému zamítnutí VŠECH fotografií najednou.

Teď, když máte připravené fotografie pro nahrání v menších oddělených složkách, sežeňte si dobrý FTP program. Většina lidí používá FileZillu (moje volba) nebo Cyberduck , ale je to na vás. FTP je nejlepší způsob, jak nahrát více fotografií najednou, i když všechny stránky nabízí alternativní způsoby, jako jsou Flash uploadery nebo webové uploadery.

Tyhle bývají pomalejší, chybnější a vždy jsou více neohrabané, když musí pracovat s více než jen pár obrázky. Když jste si vytvořili účet v mikrofotobance, poskytnou vám potřebné údaje pro přihlášení na FTP upload. Obvykle jsou tyhle údaje poskytnuty hned. Uložte si je do oblíbených ve vašem FTP programu a u všech příštích nahrávání vám bude stačit jednoduše kliknout a přetáhnout soubory na váš FTP odkaz a nahrát tak až několik set fotografií najednou.

Co mám udělat po nahrání fotek?

Po tomhle bodě je každá ze stránek jiná. Některé mikrofotobanky se od této chvíle starají o vše, některé vyžadují pouze pár kliknutí, abyste vybrali své soubory z úložiště fotobanky a pak je nabídli ke schválení (například Mostphotos, nebo 123rf.cz), zatímco většina bude od vás potřebovat nějaké údaje, než se pustí do schvalovacího procesu(Dreamstime, Fotolia, Shutterstock, Depositphotos, iStock).

Zvažte rozdělení fotografií do menších skupin – řekněme 50 fotek na jedno nahrání.

Pokud se přihlásíte do vašeho uživatelského účtu, v každé fotobance poté, co jste nahráli fotografie (dejte tomu chvíli čas, vaše obrázky se někdy zjeví okamžitě, ale občas to může trvat i pár hodin) na některých stránkách zjistíte, že pro každý obrázek musíte zvolit kategorii. To jsou pouze obsahové sekce, do kterých váš obrázek nejlépe zapadne.

Možná budete muset také přiřadit Souhlas modelu (Model releases) (podepsaná právní smlouva mezi vámi a vašim modelem – můžete si ji stáhnout ze stránek každé mikrofotobanky) a opravit klíčová slova. Obecně řečeno, po nahrání vašich fotek by neměl proces ukládání souborů u každé fotobanky zabrat déle než 10-15 minut na 20-30 fotografií – někdy dokonce méně.

Budou mé fotografie prozkoumány před schválením?

Ano (kromě Most Photos, která nemá žádný schvalovací proces).  Jakmile zmáčknete tlačítko ‘vložit’ (submit) pro vaše vzácné fotky, jsou zařazeny do fronty mikrofotobanky na prozkoumání. Některým fotobankám to trvá minuty nebo hodiny, i když většinou budete na výsledek čekat i několik dnů. Neseďte jen tak za počítačem mačkajíc obnovení stránky – jděte a nafoťte nové obrázky!

Poučte se z tohoto procesu, protože některé fotografie vám zamítnou. Jako nám všem. Někdy jsou důvody směšné, ale většinou jsou platné a pomůžou vám zlepšit vaše schopnosti. Většina stránek nebude moc šťastná, pokud znovu nahrajete jednou již zamítnuté fotografie bez pádného důvodu. Někdy můžete napravit chybu, kterou kontrolor spatřil na vaší fotce a pak jí můžete znovu nahrát i s poznámkou (v závislosti na fotobance) proč fotku nahráváte znovu.Veškeré fotky co na webu naleznete je možné vytisknout na plátno, nebo kapa desku. Pokud se vám můj způsob a styl focení líbí mrkněte na portfolio a služby co nabízím.
Mé obrázky byly schválené! Co teď?

Oslavte to! Je to skvělý pocit, když je vaše práce přijatá mezinárodně uznávanou fotobankou! Až se přestanete plácat do zad, můžete si prohlédnout všechny vaše fotky na stránkách fotobank, abyste zjistili, kolik lidí si je prohlíží a samozřejmě, jak se prodávají.

Nečekejte však, že se začnou prodávat okamžitě – zabere to chvilku času. Ale jen pomyslete – s každým obrázkem, který vám schválí, máte větší šanci, že se vaše práce bude prodávat. Na nejlépe prodávajících stránkách (Shutterstock, Dreamstime) není neobvyklé prodat fotografie již první týden po nahrání. Až se vaše práce začne prodávat, pak pocítíte tu potřebnou motivaci pro tvorbu dalších fotografií. A s každou novou skupinou obrázků, které nahrajete, se vaše schopnosti zlepší, spolu s vaším prodejem.

Přečtěte si předchozí díl našeho průvodce

Mohlo by se vám líbit.

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This