Koketujete s myšlenkou, že byste si rádi vydělávali psaním? Máte třeba svůj vlastní blog, ale počet sledujících stagnuje? Netušíte, kde začít, jak dát o sobě vědět? Jste student žurnalistiky nebo českého jazyka a rádi byste získali nějakou praxi? Zkuste obor, kterému se dnes moderně říká copywriting.
Práce jménem copywriting | Martin Šístek

Co to je copywriting?

Pokud jste nikdy tohle slovo neslyšeli, tak je tu pro vás definice z Wikipedie:

Copywriting je tvorba reklamních a marketingových textů, které mají podpořit prodej výrobků a služeb.

Reklamních a marketingových textů, to zní docela vznešeně, že? Když ale zadáte do Googlu definici copywriting práce, tak vám vyjede desítky odkazů na činnost, kterou se dá shrnout nejlíp jako psaní článků za peníze. Tam se uchová už ledacos, od propagačních článků v časopisech, přes tvorbu firemního blogu až po vymýšlení newsletterů pro zákazníky nejrůznějších obchodů. Někdy taky copywriter tvoří popisky k produktům e-shopu.


 

To vypadá jako zajímavá a kreativní práce, že? A potřebujete k ní jen pár věcí – čas, představivost a počítač s přístupem k internetu. Psaní článků tak klidně můžete dělat i z domova. Což se určitě bude hodit třeba maminkám na mateřské nebo právě výše zmíněným studentům.

Jak začít s placeným psaním článků?

Jestli si po přečtení předchozích řádků říkáte: „To zní dobře! Chci psát články za peníze, “ tak asi jedním dechem dodáte:„…ale jak mám začít? “ Prostě to zkuste. Ze začátku vám půjde hlavně o reference. Ty můžete získat i zadarmo. Pokud píšete blog, může se vám hodit služba zvaná guestblogging. Vaše příspěvky můžete umístit na jiný, hojněji navštěvovaný web či blog a přilákat si tak nové čtenáře.

[callaction button_text=“COPYWRITING.CZ“ button_url=“https://www.martinsistek.cz/recommends/copywriting-cz/“ background_color=“#b3b3b3″ text_color=“#ffffff“ button_background_color=“#c73232″ button_text_color=“#ffffff“ rounded=“true“]

Pro přístup ke službě guestblogging si registrujte profil na

[/callaction]

Pokud ale chcete mít z psaní článků výdělek, zkuste využít jeden z oblíbených serverů pro copywritery s názvem copywriting.cz. Stačí se zaregistrovat, vyplnit dobře profil a pak se ponořit do poptávek. Na serveru každý den přibývají nové články a záběr témat je opravdu široký. Články tu poptávají stavební firmy, knihkupectví, ale třeba i cestovky nebo nejrůznější e-shopy. Množství zakázek vás minimálně na začátku překvapí. A taky to, že na jejich zpracování máte celkem dlouhou dobu, většinou 2-3 dny. Jenže je tu jedno malé úskalí.

[divider style=“solid“ height=“2px“ color=“#eeeeee“]

Píše už skoro každý

Copywriterů je opravdu hodně, takže některé zakázky mizí takřka během pár minut. Musíte být tak říkajíc pořád ve střehu. Na druhou stranu, pokud nabídku neodkliknete jen tak, ale napíšete zadavateli i pár slov o sobě a o tom, proč je to téma po vás jako dělané, stává se, že si vás vybere přednostně, přestože jste v pořadí třeba až třetí (což ovšem máte šanci zjistit jen v případě veřejných příspěvků ostatních zájemců).

Materialistům vstup zakázán

Druhé úskalí, které může být pro někoho i demotivační, je poměrně nízké ohodnocení za 1NS. Není to pravidlem, ale hodně zakázek se pohybuje kolem 60-80 Kč/NS. Což v případě, že píšete o důvěrně známém tématu, je ještě celkem v pohodě. Pokud ale byste museli věnovat čas delšímu studiu problematiky (asi jen málokdo je renesanční osobnost se znalostmi od automobilové tématiky po zahradnictví), tak se zamyslete, zda to pro vás je výhodné. Pokud jste opravdu nadšenec a baví vás to a peníze jsou jen příjemný bonus, tak do toho klidně jděte. Nebo můžete zkusit zadavateli navrhnout vyšší cenu (a občas, s dobrým zdůvodněním se cenu podaří navýšit dle vašich představ).

Na druhou stranu, i na copywriting.cz se čas od času objeví zajímavě finančně ohodnocená zakázka. Proto je dobré stránky často sledovat a zkoušet a zkoušet. Je to nezávazné, můžete si vybrat, co chcete. Nebo můžete zkusit prodat už hotový text, který vám leží v šuplíku. Vždy si ale pohlídejte, zda bude možné použít napsaný text jako vaši budoucí referenci. Nemusíte totiž být uvedeni jako autor, což může být trochu nevýhodné. Na druhou stranu, určitě vám každý článek pomůže zlepšit váš styl. Psaní článků za peníze tak může být dobrý start pro vaši kariéru.

[sdonations]1[/sdonations]

A NÉ-BÓ


Jsou pro vás články přínosné? Zasláním jakékoliv drobné částky v bitcoinech (altcoinech) podpoříte provoz stránek a další činnost. Nebo prostě jen klikněte a pošlete nějaký ten btc spam :) Za všechny vaše anonymní příspěvky vřelé díky...

BTC: 3LV7MQqwVP1tayeP9UHHLvVkdKpsP9Mygu

LTC: M8F6dg8zqYxYCeQjrT7kM4S3RmmgFCzUoX

ETH: 0xc7C2D03221CdB3DD1Fb70eD0F3ef525764e66fBF


 

Mohlo by se vám líbit.

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This