Ostrov Madeira – malý ráj v Atlantiku

Když jsme se s přítelkyní rozhodovali, kam vyrazit na dovolenou, výběr byl celkem snadný. Prioritou samozřejmě nebyl pěti-hvězdičkový hotel s bazénem u pláže, nýbrž krajina, kde bych se jako cestovní fotograf krajinek mohl plně vyžít. Do úvahy přicházelo mnoho krásných míst. Cesta kolem světa by byla asi nejlepší, nicméně nikdo z nás nevyhrál ve sportce a tak jsme se rozhodli pro místo, které je o kus blíž domovu. A rozhodli jsme se dobře.

Východní cíp ostrova Ponta de São Lourenço, Madeira, Portugalsko

Proč jet fotit na Madeiru?

Proč bych každému doporučil jet na Madeiru fotit? Protože Madeira je strašně rozmanitým ostrovem. Na malé rozloze zhruba 50 km na 25 km vám nabízí místa, na kterých si budete připadat jako v Jižní Americe, ve Skotsku nebo na Novém Zélandu.

Z pobřeží se vám skýtá pohled na nádherná přímořská městečka, vesničky a zároveň i útesy působící velice dramatickým dojmem. Střed ostrova je tvořen vysokými horami sahajícími až nad mraky. Pokud se vám ráno podaří dostat se nad mraky, musí to být pohled pro bohy, bohužel, ne vždy se to povede – počasí na Madeiře je velmi nestálé. Ale o tom později.Turistická trasa na nejvyšší horu Madeiry - Pico Ruivo

Když pak z těch hor zhlédnete dolů do údolí a vidíte ty malinké, ale zároveň docela dramatické říčky, připadáte si trochu jako v Jižní Americe a pak si uvědomíte, že jste sice u Atlantického oceánu, ale pouze 4,5 hodiny od Prahy – paráda, nemyslíte?

Náhorní plošina, která se nachází v západní části ostrova, se jmenuje Paul de Serra a když se tam dostanete, připadáte si jako ve Skotsku. Všude se táhnou pastviny, fialové vřesoviště, a když se vám poštěstí zachytit mystickou mlhu, naběhne vám z té atmosféry husí kůže. Samozřejmě tam nechybí ani skot, ovce a krávy, které dodávají tomuhle portugalskému ostrovu nádech Skotska.

Náhorní plošina Paul da Serra - ostrov Madeira, Portugalsko

Na Madeiře rostou banány na spoustě míst, takže po výletu na náhorní plošinu si můžete sjet dolů přímo k banánové plantáži. Hodně se tady taky pěstuje vinná réva. Skutečnou místní raritou je vavřínový prales, který zabírá přibližně 30 procent Madeiry. Původně byl rozšířený po celém středomořském pobřeží Evropy, ale teď se dochovává už jenom na pár ostrovech.

Cesta pralesem s vavříny - Leváda dos Cedros

Požár na ostrově

Co na mě zapůsobilo opravdu hodně, jsou fotografie, které si můžete prohlédnout níže. Naše dovolená na Madeiře se uskutečnila několik měsíců po velikém požáru, který zasáhl Madeiru. Tam, kde jsou nejvyšší hory, je v určitých místech doslova vidět, odkud vane vítr, kde se co láme, jak postupuje počasí, protože v těch místech je skutečně vidět ta striktní hranice, kde se ten oheň zastavil a najednou tam začíná zeleň, jakoby oddělená neviditelnou bariérou.

Důsledky požáru na ostrově Madeira

Důsledky požáru na ostrově Madeira

Madeira také nabízí spoustu příležitostí i pro makrofotografy, protože je to ostrov květin. Madeira je vyhlášena jako ostrov orchidejí, i když ty už najdete spíše jenom v botanických zahradách. Přesto i v přírodě můžete nalézt strelície, kaly, a mnoho dalších druhů orchidejí.

Madeira - ostrov květinMadeira - ostrov květinMadeira - ostrov květin

Pojďme si tedy něco říct o tomhle ostrově.

Základní informace

Madeira je portugalský ostrov a je jedním ze dvou obydlených ostrovů nacházejících se ve stejnojmenném souostroví. Tím druhým ostrovem je Porto Santo. Madeirské souostroví leží v Atlantickém oceánu, a je vzdálené zhruba 580 km od marockého pobřeží. Samotný ostrov Madeira má rozlohu 750 km2, což na první pohled není mnoho, ale ostrov je členitý, dost různorodý a rovnou říkám, že ani za dva týdny, které jsme tam strávili, jsme nedokázali navštívit všechna místa, které jsme chtěli. Rozhodně za tu dobu nelze obejít všechno tak, abyste si to v klidu užili a vše vychutnali, ale o to je ostrov přitažlivější a rozhodně stojí i za opakovanou návštěvu.Východní cíp ostrova Ponta de São Lourenço, Madeira, Portugalsko

Hlavní město Madeiry se jmenuje Funchal a asi nejznámější člověk v současnosti pocházející z Madeiry je Christian Ronaldo. Pokud jste fanoušky tohoto hráče Realu Madrid, přímo na pobřežní promenádě ve Funchalu si můžete prohlédnout jeho bronzovou sochu, kterou nedávno odhalil a která již vyvolala kritické ohlasy. Madeira je, zdá se, pro fotbalové fanoušky jako stvořená. První ligu hrají již 4 kluby z Madeiry, což je na takhle malý ostrov opravdu impozantní.

Přístav v hlavním městě Funchal - ostrov Madeira

Jak se dostat na Madeiru

Na Madeiru je celkem široký výběr letů od různých společností. Většina nabízí lety z Prahy, s mezipřistáním v Lisabonu, případně přímý let do Funchalu s odletem z Německa nebo Polska. Ceny se liší, samozřejmě záleží na tom, jestli chytíte nějakou akci a s jakým předstihem si letenky zamluvíte. My jsme si na internetu zvolili leteckou společnost SmartWings. Chtěli jsme přímý let bez mezipřistání v Lisabonu. SmartWings létá na Madeiru každé pondělí a pátek zhruba od dubna do konce října, takže si lze snadno vybrat vhodný termín. Cena zpáteční letenky pro jednu osobu i s poplatky vychází přibližně na 9.000 korun a cena zahrnuje jak kabinové, tak i příruční zavazadlo. Přímý let trvá zhruba 4,5 hodiny, není to tedy nic hrozného.

Pořiďte si na cestu osvědčeného průvodce a nic vás nezaskočí!

Baner LP300x250

Způsob ubytování

Madeira nabízí několik možností ubytování, od nejlevnějšího hostelového (ceny již od 250Kč/os) až po luxusní pětihvězdičkové hotely. Pokud jste dobrodružnější povahy, je tady možnost AirBnB nebo stanování/kempování, ale tady musím upozornit, že funkční kemp se zázemím je na Madeiře pouze jeden a ten se nachází na severozápadní části ostrova v Porto Moniz a je skvělým výchozím bodem pro všechny, kteří chtějí pořádně prozkoumat severní část ostrova, lávová jezera a levády. Západ slunce na severním pobřeží - v pozadí Porto MonizPak je ještě kemp na východním pobřeží v Ponta de São Lourenço ale bez zázemí. Jinak je samozřejmě po ostrově rozesetých několik míst, kde je povolené stanování.

AIRBNB – Chystáte se na Madeiru? Získejte 725 Kč jako dárek ode mne na první ubytování!

My jsme si pro ubytování zvolili tři místa, která jsme si zarezervovali přes internetovou stránku booking.com. První místo, kde jsme se ubytovali, bylo přímo v hlavním městě Funchalu na jižním pobřeží, tam jsme pobyli asi 4 dny, než jsme se po příletu rozkoukali. Prošli a prozkoumali jsme hlavní město a naplánovali si další cesty. Z Funchalu jsme přitom vyráželi na výlety do okolí a odtud jsme objeli celou jižní část ostrova.

Jako druhé místo jsme si zvolili sever ostrova, poblíž Santany u městečka Sao Jorge. Přístup k hotelu (Quinta do Lombo) nebo možná spíše hostelu, byl trochu problematický – s půjčeným Citrónem C3 se cesta k ubytování stala vždy adrenalinovým zážitkem. Nacházel se na opuštěném místě, ale nám to nevadilo, protože jsme si aspoň mohli vychutnat dokonalý klid.

B&B Quinta do Lombo - výhled z terasy

Poslední místo pro ubytování jsme zvolili ve městě Canico, které se nachází mezi Funchalem a Santa Cruz.Booking.com

Cestování na Madeiře

Pokud chcete ostrov pořádně prozkoumat, máte na výběr z několika typů dopravy: autobus, taxík, auto.  Lze si zapůjčit i skútry anebo horská kola. Autobusová doprava na Madeiře je zajímavá a dostanete se s ní na mnoho míst. Fungují tři druhy dopravců, jejich autobusy jsou barevně rozlišené na žlutou, červenou a modrou. Na jízdní řády se tam moc nespoléhejte. Jsou dost nepřehledné a většinou prostě musíte přijít na zastávku, čekat nějakou dobu, než autobus přijede a to ještě nestaví úplně všude tam, kde vám v informačním středisku řekli, že staví.

Jízda autobusem je také spíše pro adrenalinově založené turisty. Řidiči jsou docela kaskadéři, což je na daných cestách celkem pochopitelné. Madeira je členitá a převýšení v kopcích je někdy dechberoucí. Jelikož se však autobusem nedostanete všude a hlavně je těžké si přes něj naplánovat třeba focení východu slunce, tuhle možnost jsme zamítli hned.

Chvilku jsme přemýšleli o skútru, na který jsme byli zvyklí z předchozí dovolené, ale to nám bylo rychle rozmluveno. S převýšením v kopcích na Madeiře mívají problémy i slabší auta.  

Taxík se vyplatí pouze v nouzové situaci, na čtrnáctidenní objížďku ostrova to skutečně není a tak jsme se logicky rozhodli pro auto. Pronájem jsme vyřešili již z domova, pomocí Rental Cars jsme si zarezervovali auto, na letišti jsme si ho vyzvedli, zaplatili jsme zálohu a jezdili jsme s ním po celou dobu pobytu. Bylo to asi to nejlepší řešení, co jsme mohli udělat.

Silnice vedoucí na náhorní plošinu Paul da Serra

Takže z osobní zkušenosti určitě doporučuji pronájem auta. Pokud jedete na Madeiru fotografovat, potřebujete vstávat ráno před východem slunce nebo se vracet z focení po západu slunce. S autem jste vlastním pánem a nejste odkázáni na jízdní řády. Silnice na Madeiře jsou úplně v pohodě, všechny jsou udržované, ve velmi dobrém stavu. Troufám si říct, že jsou v lepším stavu než polovina našich silnic.

Kdy je nejlepší vyrazit na Madeiru

Záleží jenom na vás. Pokud si chcete vychutnat polehávání na pláži, samozřejmě je lepší vyrazit v létě, kdy je voda opravdu teplá, ale zimy se tady obávat nemusíte.Veškeré fotky co na webu naleznete je možné vytisknout na plátno, nebo kapa desku. Pokud se vám můj způsob a styl focení líbí mrkněte na portfolio a služby co nabízím.Madeiře se právem říká ostrov věčného jara. Počasí zde hodně ovlivňuje vítr ze severního Atlantiku a Golfský proud. Střed ostrova Madeira je zároveň tvořen výrazným pohořím, kde se hodně shlukují mraky, které pak ovlivňují počasí na celém ostrově.

Celoroční průměrná teplota moře je kolem 20 stupňů, nejteplejší je voda v září – 23 stupňů. Na Madeiře nejvíce prší přes zimu, takže listopad, prosinec, leden a únor jsou opravdu deštivé měsíce. Teplota vzduchu je na Madeiře nejvyšší v červenci, srpnu, září a říjnu, to je průměrně 24-25 stupňů, a jinak kolem 20 stupňů, takže jak říkám, prostě brzké léto, věčné jaro.

Průměrné teploty a úhrn srážek

Průměrné teploty a úhrn srážek

Oblačné, slunečné a deštivé dny

Oblačné, slunečné a deštivé dny

Co se týče teplot, Madeira je ideální pro turistiku a poznávání. Samozřejmě, v době, kdy jsme tam byli my, v září, tak bylo úplně ideální počasí. Na jihu u moře bylo opravdu vedro, kolem 30 stupňů a voda měla asi 22 stupňů, skvělé ke koupání. Nahoře na horách bylo kolem 12-16 stupňů, takže na kraťasy, mikinu nebo lehké outdoorové kalhoty a bylo nám fajn.Madeira je ideální pro turisty v jakémkoliv ročním období

Počasí na Madeiře taky hodně závisí na tom, ve které části ostrova se nacházíte. Pro fotografování zde panují zvláštní podmínky. Na jižním pobřeží bylo dopoledne většinou jasno, pak přišli mraky ze středu ostrova, takže přes poledne bylo spíše oblačno až zataženo a k večeru na západ slunce bylo opět polojasno až skoro jasno. Myslím, že na takové focení krajiny, kdy čekáte na východ a na západ slunce a na tu zlatou hodinku je to počasí ideální.

Několikrát jsem se snažil dostat se na východ slunce na nejvyšší horu, bohužel však pokaždé, když jsem tam dorazil, panovala mlha.

Pohled z nejvyšší hory Pico Ruivo doprovází povětšinou mlha

Z osobní zkušenosti bych k fotografování východů a západů slunka doporučil určitě spíše jižní pobřeží ostrova. Na severním pobřeží se totiž počasí chová přesně opačně.

Dopoledne se probudíte do mlhy, většinou tam pak máte ale přes den krásně a večer se opět zatáhne, takže v severní části ostrova rozhodně doporučuji spíše turistické výletylevádám.Levada do Caldeirão Verde - na konci cesty vás čekají skvělé vodopády

Nesmím taky opomenout, že na severu se taky dají udělat úžasné fotografie. Já osobně jsem si to hodně užil při západu slunce, protože je tam docela dramatické pobřeží, které na vás působí trochu pochmurným dojmem. Vypadá to nebezpečně, protože vlny tam mají opravdu velkou sílu a cítíte z toho energii a sílu moře, které naráží na skalnaté pobřeží.Levada do Caldeirão Verde, Madeira, Portugalsko

V druhé části článku detailněji popisuji jednotlivé strany ostrova, kam se rozhodně vyplatí vydat za fotkami…

Odkaz na druhý díl článku


Zalíbil se vám článek? Mrkněte na další cestopisy. Třeba z Malajsie!

-----------------------------------------------------------------------------------

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This