Někdy vidíte fotku a říkáte si, že takové místo na zemi nemůže ani existovat. Nechcete uvěřit, že takové místo existuje, že se jedná o Photoshop nebo jinak upravenou fotografii.
V tomto miniseriálu vám ukážu celkem 10 opravdu neuvěřitelných míst na této planetě.
1 Hora Roraima – Venezuela, Guyana, Brazílie
Hora Roraima leží na trojmezí Venezuely, Brazíilie a Guyany. Patří mezi nejstarší geologické útvary na světě. Tato stolová hora se vypíná do výšky 400 metrů nad okolním terénem a zaujímá poloho o rozloze 50 km². Nejvyšší vrchol dosahuje výšky 2810 m. n. m.Roraima je nejvyšší hora Guyany.
2 Grand Prismatic Spring, Wyoming

Kdo by neznal tuto fotografii, že? Největší termální pramen na světě se nachází v Yellowstonském Národním Parku. Za světlé okraje této přírodní lázně mohou pigmenty mikrobů, které rostou právě na krajích.
3 Jeskyně Naica Mine, Mexiko
Největší krystaly na světě najdete právě v této jeskyni v Mexické polopoušti, konkrhrétně v pohoří Naica, zhruba 100 km jihovýchodním směrem od města Chihuahua. V pohoří je členitý komplex jeskyní a přírodních prasklin, kterými mohla snadno pronikat termální voda. Voda, z nitra země, se směrem k povrchu ochlazuje a tímto se minerály začaly krystalizovat a ukládat na tomto místě.
Nejvýznamnějším objevem v této husté síti jeskyň je pak Jeskyně krystalů (na obr.).
4 Podvodní vodopád Mauricius

Přírodní fenomén vypadající jako padající vodopád vznikl u ostrova Mauricius. Tuto neskutečnou iluzi můžete vidět pouze ze specifického úhlu. Ze všech možných stran vám připadá korálový útes a jeho dno, jako každé jiné. Je dokázáno, že padající voda je v tomto případě velký nános písku z pobřeží, který se vlivem oceánských proudů, posouvá do oceánu. To vytváří s kombinací pevninské ho prahu (kontinentální šelf) dojem padající vody. „Díra, kterou vidíte na fotce je ve skutečnosti o asi 10 až 20 metrů níže než pevninský práh. Písek tak padá z vyšší části do té nižší a díky tomu se zdá, že padá i voda.
5 Islandská vysočina

Island – země ohně a ledu. Země sopek, vodopádů, ledovců, gejzírů a dalších unikátů přírody.Vlivem působení zemských desek mezi Evropou a Amerikou, je doslova roztrhán napůl. Zároveň se Island dotýká severního polárního kruhu. To z něj dělá ostrov s drsným počasím, majestátnými ledovci a pustého, liduprázdného vnitrozemí. Jedná se o vulkanický ostrov, jehož území je zalidněno z 10ti procent.
6 Jeskyně Reed Flute, Čína

Země nevydala všechny krásy na povrch, ale něco si nechala i uvnitř. Jeskyně Reed Flute je toho dalším důkazem po jeskyni Naica Mine. K nalezení je zde několik druhů stalagmitů a stalaktitů. Bývá také nazývána palácem národního umění. Zhruba čtvrt kilometrový jeskynní komplex byl podle archeologických nálezů objeven před 1200 lety.
7 Gejzír Fly, Nevada

Na vysoké plošině vedle pouště Black Rock Desert v severozápadní části Nevady v USA se nachází v nadmořské výšce 1230 metrů nad mořem Gejzír Fly. Nepřetržitě chrlí vodu a nemá tedy žádnou frekvenci výtrysků. Jednoduše ho poznáte podle hlavní trojice vrcholů. Jezírka vytvořená pod tímto úkazem jsou bohatá na uhličitan vápenatý. Některá jezírka jsou dnes natolik vychladlá, že dovolují návštěvníkům se v nich koupat. Bohužel, tento Gejzír se nyní nachází na soukromém ranči a není veřejně přístupný.
8 Pohoří Tianzi, Čína

Pohořím Tianzi v Číně se nechali inspirovat i tvůrci filmu Avatar. Nachází se poblíž města Zhangjiajie, ležící v provincii Chu-nan. Jméno Tianzi dostalo po farmáři Xiang Dakun (nazýváním samotným „tianzi“), který vedl úspěšnou vzpouru místních farmářů. V překladu znamená „syn nebes “ a jedná se o tradiční přídomek čínského císaře. Tyho hory jsou považovány Sulamity (obyvatelé oblasti Chu-nan), za posvátné.
9 Salar De Uyuni, Bolívie

Jiným názvem také Salar de Tunupa je nejvetší solná pláň na světě. Dříve bývala dnem již neexistujícího jezera. Fotografie, kterou si právě prohlížíte, může vzniknout pouze v jednom specifickém období ročně. Jednou do roka zde dochází k záplavám a tato solná pláň tak zvýší svoji odrazivost. Stává se tak největším přirozeným zrcadlem na světě.
10 Skrytá pláž, Mexiko

Na tuto pláž na ostrovech Marieta nedaleko Puerto Vallarta jen tak nenarazíte. Spíš do ní spadnete. Nádherná pláž má svůj jedinečný mořský ekosystém – je takovým minirájem pro šnorchlování a potápění.Mimojiné tady narazíte na mořské želvy, delfíny nebo keporkaky. Souostroví Marieta vzniklo vlivem sopečné činnosti.
Kam vyrazíte vy? Podívejte se na další zajímavá místa z rubriky
Cestopisy