Ethereum je kryptoměnou, která vznikla už v roce 2015. Jedná se o decentralizovanou platformu založenou na blockchainu, která používá i vlastní měnu téhož názvu.

Základní princip fungování sítě

Společně s Bitcoinem patří Ethereum k těm vůbec nejprodávanějším digitálním měnám. V principu se ale od Bitcoinu významně liší. Především dovoluje spouštění tzv. smart contracts neboli volně přeloženo chytrých kontraktů.

Chytrý kontrakt dokáže, velmi jednoduše řečeno, zajistit uzavření smlouvy (kontraktu) mezi dvěma stranami. V podstatě tak software nebo protokol nahrazuje klasický systém smlouvy, kterou obě strany potvrzují svým podpisem, chytrý kontrakt součinnost člověka nevyžaduje a dokáže uzavření plně zautomatizovat.

Ethereum proto uvedením chytrých kontraktů do praxe dovoluje poměrně snadnou realizaci mnoha projektů. Program dokáže totiž vykonat přesně to, co mu jeho autor zadal a při výměně čehokoli cenného (peněz, majetku atd.) není potřeba žádná autorita nebo prostředník.

Coby jakési palivo pro provoz celé sítě slouží tzv. Ethery, financuje se jimi výpočetní výkon těžařům. To jsou v podstatě mince. Ethereum jako síť má tedy mnohem širší využití než blockchain u Bitcoinu, který primárně slouží k provádění jednotlivých transakcí.

Praktické využití Etherea je tak vzhledem k těmto možnostem velmi silné. Ukrajinská vláda se například uchýlila k testování platformy, jež může významně přispět k vyšší transparentnosti hlasovacích systémů.

Těžba a nákup kryptoměny Ethereum

Získávání jednotlivých mincí (tokenů) se děje klasickou těžbou. Od Bitcoinu se svým principem původně nelišil. Šlo tedy o to, že těžaři měli za úkol nalezení tzv. kryptografické nonce, aby mohlo dojít k zapsání potvrzených transakcí do blockchainu. Potřebná doba je však na rozdíl od Bitcoinu kratší, nalezení trvá jen 12 sekund.

V roce 2018 si Ethereum prošlo mírnou modifikací. Od klasického způsobu těžby (algoritmus Proof-of-Work) se ovšem kryptoměna stále víc odklání k mechanismu Proof-of-Stake. Prakticky to znamená, že potvrzování transakcí má na starost pouze omezená skupina těžařů. K těžbě stačí i grafická karta, nejsou nutné ASIC čipy, proto je možná i v individuálním měřítku.

Ethereum se dá mimo těžby také koupit, a to hned třemi způsoby. První způsob je nákup na burze nebo ve směnárně, Ethereum je velmi dobře dostupné a měnu lze získat na řadě známých směnárnách jako například Coinbase. Jinou možnost představuje nákup ETH v automatech, který je dokonce realizovatelný i za tuzemskou měnu. Nákup si můžete dojednat i přímo od ostatních držitelů měny, například pomocí známé sítě LocalBitcoins, nebo za pomoci Facebooku.

Jakmile budete mít měnu koupenou, potřebujete ještě elektronickou peněženku na její uložení. Doporučuji hardwarové peněženky Trezor nebo Ledger, nebo MyEtherWallet, která rovněž spolupracuje s Trezorem.

Trezor HW peněženka

Ledger – HW peněženka


Ethereum můžete těžit i vy!

A to dvěma způsoby:

  1. Sestavením těžební mašinky, přezdívané “mining rig“. Budete muset zainvestovat do nákupu nezbytného těžebního hardwaru (grafické karty – jednu kartu nemá smysl – potřebujete jich více, základní desku, silný a spolehlivý zdroj), Linux nebo Windows systém a následnou optimalizaci.
  2. A nebo jednodušeji Cloudovou těžbou. Nákup těžebního kontraktu u jedné ze společností, které tuto možnost nabízejí. Recenzi společnosti u které mám koupené těžební kontrakty naleznete na následující stránce. První kontrakt jsem koupil přesně před rokem.


„Tip pro začátečníky: přečtěte si o Bitcoinu a Litecoinu a doplňte si tak informace o základní nejznámější trojce“Jak a kde koupit kryptoměnu Ethereum?

Ethereum (ETH) lze koupit na kryptoměnových burzách s altcoiny nebo přímo na směnárnách Coinbase a Coinmate

ETH lze koupit tedy dvěma způsoby:

  1. způsob: Přímo na směnárnách Coinbase (za Eura a Dolary) a Coinmate (za České koruny)
  2. způsob: Pokud už vlastníte Bitcoiny, založte si zdarma účet na kryptoměnové burze Binance.
    • Pošlete si své Bitcoiny na Binance – není potřeba složité ověření účtu
    • Ihned můžete na Binance nakoupit kryptoměnu Ethereum (ETH)

Více informací naleznete na oficiálních stránkách měny Ethereum.


Jsou pro vás články přínosné? Zasláním jakékoliv drobné částky v bitcoinech (altcoinech) podpoříte provoz stránek a další činnost. Nebo prostě jen klikněte a pošlete nějaký ten btc spam :) Za všechny vaše anonymní příspěvky vřelé díky...

BTC: 3LV7MQqwVP1tayeP9UHHLvVkdKpsP9Mygu

LTC: M8F6dg8zqYxYCeQjrT7kM4S3RmmgFCzUoX

ETH: 0xc7C2D03221CdB3DD1Fb70eD0F3ef525764e66fBF


 

Mohlo by se vám líbit.


*Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This