Obchodujete, čili „trejdujete“ s bitcoinem nebo jinými měnami na známých i méně známých kryptoměnových burzách? Nebo jen držíte svoje investice na peněženkách i přesto, že jejich množství už přesahuje hodnotu nutnou pro běžné platby a je vhodné spíš na dlouhodobé uložení? Možná právě začínáte a o svých prvních coinech teprve uvažujete. V každém případě, je tento článek pro vás! Otázku bezpečnosti se totiž, stejně jako v případě všech peněžních záležitostí, ani v oblasti kryptoměn nevyplatí podceňovat. A proto – mějte své kryptoinvestice v bezpečí!

Myslete na silné heslo!

Každý, kdo se někdy registroval někam na internetu, ví jak důležité je zvolit si silné a těžko prolomitelné heslo, které je navíc jedinečné pro danou službu. Tvary, obsahující tradiční slova doplněná nějakým číslem jako je datum a podobné, jsou bohužel v dnešní době silně nedostatečné. V době sociálních sítí, gmailů a dalších služeb je pak přímo nemyslitelné zadat jako součást hesla například datum svého narození. Přesto je tento údaj v heslech stále neuvěřitelně populární. Ideální je zkrátka spolehnout se na svojí paměť a naučit se kvalitní, mnohamístné heslo obsahující náhodné velké i malé znaky a číslice. Vím, je to obtížné ale také o trochu bezpečnější. Ptáte se proč jen o trochu? Heslo totiž neřeší vše a šikovný hacker ho dokáže prolomit snadno i při jeho větší složitosti. Burzy, směnárny ale i peněženky nabízejí většinou ještě takzvanou 2FA – dvoufaktorovou autentizaci.


Kupte si své první krypto:

Coinbase: coinbase.com (10 $ zdarma)

Binance: binance.com

Local Bitcoins: localbitcoins.com


 

Co je 2FA?

Pod názvem „dvoufaktorová autentizace“ nebo „dvoufaktorové ověření“ se skrývá další, dnes již téměř nezbytný bezpečnostní prvek. Jedná se o stav, kdy při přihlášení na burzu či do směnárny nebo peněženky, kde máte své digitální prostředky uloženy, jste vyzváni k zadání vašeho (silného) hesla a následně k zadání dalšího, náhodně vygenerovaného kódu. Tento náhodný kód, složený z číslic i písmen je většinou vygenerován na jiném zařízení v externí aplikaci. Například v Google Authenticator ve vašem mobilu či tabletu. Po zadání tohoto kódu jste teprve vpuštěni do svého účtu. Tato varianta, kdy už jde o takzvané dvoufázové zabezpečení je rozhodně bezpečnější než samotné, třeba i nejsilnější heslo. Přesto všechno, slyšeli jste už o krachu nějaké burzy, dlouhodobé nečinnosti směnárny nebo zmizení coinů mnoha uživatelů z té, či oné online peněženky? Před těmito situacemi vaše elektronické mince zřejmě neochrání ani heslo ani 2FA. Co tedy?

Jak se tedy chránit?

Odpověď může znít hloupě ale, jde to selským rozumem! Jednoduše, nedržte své prostředky na burze nebo směnárně. Vždy do těchto služeb pošlete jen množství se kterým chcete pracovat, a po směně prostředky zašlete zpět do vaší online peněženky nebo offline trezoru. Ve své online peněžence držte právě tolik prostředků, kolik považujete za vhodné zde mít pro rychlou platbu za zboží, služby nebo právě pro zaslání do směnáren a burz. Pokud držíte na internetu větší množství prostředků v BTC, LTC a dalších kryptoměnách, neotálejte nejlépe ani minutu a zakupte si offline hardwarovou peněženku, někdy zmiňovanou také jako trezor! Více o krypto peněženkách najdete v následujícím článku.

…trezor nebo Trezor?

Jaký je v tom rozdíl? První trezor na kryptoměny se totiž jmenuje skutečně Trezor a jedná se o český výrobek! Díky tomuto úspěchu a v kombinaci s vědomím, že první těžební společnost byla také česká , je každému jasné, že jako Češi máme v oblasti kryptoměn velmi slušnou tradici. Nicméně tento trezor je jednou ze dvou nejpoužívanějších hardwarových peněženek. Ta druhá nese název Ledger Nano S,  a obě tyto zařízení uchovávají vaše mince v bezpečí offline prostředí, kde je neohrožují ani hackeři, ani případné krachy služeb, ve kterých by se vyskytovali na síti. U obou těchto přístrojů jistě oceníte jejich rozměry o velikosti běžné flash paměti a velmi intuitivní způsoby manipulace s nimi. Tyto peněženky nejsou dnes nijak extrémně drahé a jejich koupě stojí za zvážení. Nikdo z nás jistě nechce nevědomky sloužit jako nechtěný dárce peněžních prostředků.

Mějte tedy na paměti, že heslo „bezpečnost především“ platí i v případě kryptoměn!


Jsou pro vás články přínosné? Zasláním jakékoliv drobné částky v bitcoinech (altcoinech) podpoříte provoz stránek a další činnost. Nebo prostě jen klikněte a pošlete nějaký ten btc spam :) Za všechny vaše anonymní příspěvky vřelé díky...

BTC: 3LV7MQqwVP1tayeP9UHHLvVkdKpsP9Mygu

LTC: M8F6dg8zqYxYCeQjrT7kM4S3RmmgFCzUoX

ETH: 0xc7C2D03221CdB3DD1Fb70eD0F3ef525764e66fBF


 

Mohlo by se vám líbit.


*Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This