Co je bitcoin?

O bitcoinech už většina z nás slyšela, ne každý by byl však schopen přesně popsat, o co se vlastně jedná. Spokojit se s vysvětlením „virtuální měna“ totiž tak docela nejde, protože i to je pořádně neurčitý termín. Takže co s tím? Pojďme si bitcoiny představit trochu blíže a třeba se vám podaří proniknout do jejich fascinujícího světa trochu hlouběji.

Bitcoin – nejznámější kryptoměna

Jak název napovídá, virtuální měna (nebo též kryptoměna) je speciální typ peněžních prostředků, který existuje pouze ve virtuálním světě. Není vidět a nelze si jej představit jako klasické mince a bankovky, ale pouze jako imaginární finanční prostředky, s nimiž se obchoduje v elektronickém prostředí. Je logické, že takto výbušná dvojice (divoký a nebezpečný svět počítačů v kombinaci s penězi, a to ne právě malými) si přímo žádá o důkladné zabezpečení. A právě na tom celý systém kryptoměn stojí a padá. Funguje na principu tzv. decentralizace, není tedy kontrolován žádnou vládou a lze říci, že žije svůj vlastní život. Jediné, co má vliv na vývoj kurzu virtuálních měn, je z ekonomie dobře známá „neviditelná ruka trhu“.


Kupte si své první krypto:

Coinbase: coinbase.com (10 $ zdarma)

Binance: binance.com

Local Bitcoins: localbitcoins.com


 

Obchodování s bitcoiny se odehrává pouze na úrovni P2P (peer to peer, tedy klient s klientem), bez prostředníka ve formě nadřízené autority (například centrálních bank). A vůbec, nejklíčovější prvek v celém řetězci zabezpečovacích mechanismů je blockchain, tedy speciální databáze se záznamy chráněnými proti vnějšímu zásahu. Jednoduše si můžete pod blockchainem představit účetní kniku. Jejich účelem je propojit síť uživatelů a těžařů, kteří pomocí tzv. privátních klíčů vzájemně schvalují probíhající transakce a za odměnu získávají další bitcoiny.
Nikdo vlastně netuší, kdo bitcoin v roce 2008 vynalezl. Je známo pouze jméno – údajně to byl jistý Satoši Nakamoto z Japonska. Ať už je jeho identita jakákoliv, již teď se zapsal do historie.

Jak začít s bitcoinem

Stoupající obliba bitcoinu láká čím dál více nových uživatelů, ne všichni se však ve světě virtuálních měn orientují. Ještě než začnete, je proto vhodné udělat si jasno v základních termínech spojených s obchodováním na virtuální burze. Žádný uživatel bitcoinu se neobejde bez tzv. bitcoinové peněženky. Ta může mít tři podoby:

 • Virtuální peněženka (CoinBase, CoinMate) – nejznámější je patrně Wallet dostupná na portálu blochchain.info. Zkušení těžaři je doporučují pouze pro správu omezeného počtu bitcoinů, například pro mobilní platby. Osobně používám virtuální peněženku coinbase i coinmate.
  Ve zkratce: CoinBase je používáná miliony uživateli denně. Uživatelé mohou nakupovat a prodávat BTC, LTC a ETH. Je vhodná pro začátečníky, bezpečná s rozumnými poplatky a uloženou měnu máte chráněnou pojištěním.  Tip: Získejte 10 $! –> Zaregistrujte se přes můj odkaz: coinbase.com a získáte 10$, pokud přes coinbase koupíte či prodáte kryptoměnu alespoň za 100$“  CoinMate směnárna má české majitele a i proto se stala možná jednou z nejoblíbenějších u českých investorů. Vznikla v roce 2014. Na této směnárně najdete přívětivé ceny pro nákup i prodej BTC. Jako jedna z mála nabízí měnový pár BTC/CZK. Nespornou výhodou pro nás je vklad peněz z české banky s 0% poplatkem a peníze zpravidla dorazí do druhého dne. V coinmate můžete prodávat a nakupovat pouze Bitcoin, žádnou další kryptoměnu.

Coinmate, směnárna BTC - Martin Šístek

 • Softwarová peněženka – sem se bitcoiny ukládají do souboru, který je možno dále zálohovat. Je to rozhodně bezpečnější, navíc zálohy souborů lze uchovávat i bez připojení k internetu. Osobně používám Exodus peněženku, podporující BTC, ETH, LTC, ETC, DASH, QTUM…, nebo pro malé množství, peněženku Jaxx, která rovněž podporuje více kryptoměn (z hlavy navíc si vzpomenu například na DogeCoin) a zároveň funguje na všech dnes používaných platformách (Desktopové prostředí – Windows, Apple a Linux. Mobilní aplikace a tablet – Android a iOS. Google Chrome a Firefox rozšíření).
 • Offline trezor (Hardwarová peněženka)– jednoznačně nejbezpečnější varianta ze všech. Speciální hardware s názvem Bitcoin trezor umožňuje provádět transakce izolovaně od počítače napojeného k internetu, čím se zamezí riziku krádežím v případě napadení přístroje virem. Pokud to myslíte s investováním do těchto měn vážně, rozhodně trezor zakupte!

Bitcoin můžete těžit i vy!

A to dvěma způsoby:

 1. Sestavením těžební mašinky, přezdívané “mining rig“. Budete muset zainvestovat do nákupu nezbytného těžebního hardwaru (grafické karty – jednu kartu nemá smysl – potřebujete jich více, základní desku, silný a spolehlivý zdroj), Linux nebo Windows systém a následnou optimalizaci.
 2. A nebo jednodušeji Cloudovou těžbou. Nákup těžebního kontraktu u jedné ze společností, které tuto možnost nabízejí. Recenzi společnosti u které mám koupené těžební kontrakty naleznete na následující stránce. První kontrakt jsem koupil přesně před rokem.

Bitcoin – měna budoucnosti

Co je bitcoin? martinsistek.cz

Pokud neradi riskujete, pak dveře do světa bitcoinů nechte raději zavřené, případně jen nesměle nakoukněte. Bitcoin je jako neukázněné dítě. Zkouší, co všechno si může dovolit a nenechává své rodiče – v našem případě uživatele – chvíli v klidu. Jste-li majitelem bitcoinů, připravte se na to, že vás bude čekat řada bezesných nocí a spousta nejistoty. Na druhou stranu může přijít i pohádková odměna. I přes občasné výkyvy kurz bitcoinu neustále stoupá. Kdo do něj před čtyřmi lety investoval deset dolarů, měl jich o rok později 330. Ne nadarmo se říká, že se jedná o měnu budoucnosti. A čím více se o bitcoinech mluví, tím jsou rozšířenější. Lidé si totiž uvědomují, že jeho výhody jednoznačně převažují nad nevýhodami. Použití bitcoinu je nejrychlejší způsob platby, jaký kdy byl vynalezen. K platbě bitcoinů začínají otevřeně přistupovat první e-shopy a ve světě se s ním už počítá. Podnikatel, který se rozhodne „jít do toho“, má jednoznačně konkurenční výhodu. Ta se možná neprojeví letos, ale do budoucna slibuje velkolepé možnosti.


Jak a kde koupit Bitcoin?

Bitcoin  (BTC) lze koupit přímo na směnárnách Coinbase a Coinmate

BTC lze koupit tedy následujícím způsobem:

 1. Přímo na směnárnách Coinbase (za Eura a Dolary) a Coinmate (za České koruny)

Slyšíte o Bitcoinu poprvé? Chcete se dozvědět víc? Jste stále mezi těmi, kdo uvažují vstoupit do světa virtuálních měn? S následujícími Faucety je to velice jednoduché.


Jsou pro vás články přínosné? Zasláním jakékoliv drobné částky v bitcoinech (altcoinech) podpoříte provoz stránek a další činnost. Nebo prostě jen klikněte a pošlete nějaký ten btc spam :) Za všechny vaše anonymní příspěvky vřelé díky...

BTC: 3LV7MQqwVP1tayeP9UHHLvVkdKpsP9Mygu

LTC: M8F6dg8zqYxYCeQjrT7kM4S3RmmgFCzUoX

ETH: 0xc7C2D03221CdB3DD1Fb70eD0F3ef525764e66fBF


 

Mohlo by se vám líbit.


*Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.

Don`t copy text!

Pin It on Pinterest

Share This