+420 721 713 450

Odpovědi na často kladené otázky

Aneb to hlavní, co byste měli vědět, než dorazíte na focení

JAK SI VYBRAT FOTOGRAFA?

V dnešní době je na trhu mnoho fotografů a každý má tak trochu jiný styl focení a práce. Mnoho lidí se spoléhá na doporučení a zkušenosti známých, ale co když ani oni neporadí?

Při výběru fotografa Vám hodně napoví portfolio, ve kterém si můžete prohlédnout styl a kvalitu fotografií – mé můžete nalézt zde.

Reference Vám toho zase hodně řeknou o průběhu spolupráce, o spolehlivosti a dojmech, které získali předešlí zákazníci. Pak už je to jen na Vás, koho si vyberete.

CO NA SEBE PŘI FOCENÍ?

Nejlépe oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně a dobře vypadáte. Samozřejmě záleží, o jaký typ snímků se jedná. Pokud potřebujete profesní fotografie do práce, formálnější oděv se hodí více, než triko a tepláky. Také s sebou klidně přineste věci na převlečení, fantazii se meze nekladou a u fotografování to platí zvlášť, ovšem pokud potřebujete pracovní záběry nebo detaily obličeje, je lepší, když vybraný oděv není moc výrazný, aby neodpoutával pozornost.

K focení si můžete samozřejmě objednat i vizážistu, který poradí jak s oblečením, tak s líčením, obzvlášť pokud potřebujete profesní fotografie. Běžné líčení je u přirozených fotografií dostačující, stačí, když se budete řídit svým vkusem.

KDY FOTIT?

Z hlediska osvětlení je východ a západ slunce nejlepší, protože v poledne se pak už jen těžko vyhneme slunci a schovávání se ve stínu pak jen ztíží výběr lokalit. Samozřejmě pokud chcete fotit v interiérech jako je ateliér nebo společenské akce, na čase celkem nezáleží. Pro fotografování venku je však nejvhodnější doba před západem slunce, obzvlášť pokud nejste fanoušci vstávání.

KDE FOTIT?

Osobně preferuji fotografování venku, je to přirozenější, nabízí se spousta zajímavých a kreativních míst, které snímek oživí.

Nicméně fotografování je možné i v ateliéru a v různých interiérech, což má také své kouzlo a je o něco praktičtější při výběru oblečení, obzvlášť v zimním období.

Co se týče lokality, fotografování nabízím v Plzni. Ať už v ateliéru nebo venku, rád poradím s výběrem vhodného místa. Záleží čistě na domluvě.

POČASÍ A JEHO ÚSKALÍ – CO DĚLAT, KDYŽ TO NEVYJDE?

Fotografování je hodně závislé na počasí a na světelných podmínkách, nicméně ani nebe pod mrakem nebo mrholení nemusí nutně znamenat konec fotografování, jak dokládá mnoho fotografií pořízených za ne zrovna nejlepších podmínek.

Samozřejmě záleží, o jaké fotografie se jedná a nakolik počasí překáží při focení. V případě, že to opravdu není to pravé, lze focení odložit na jinou dobu, nebo fotografování přesunout do interiéru.

JAK NA TO, KDYŽ NEJSEM FOTOGENICKÁ/Ý?

Mnoho lidí si myslí, že na fotkách nevypadá dobře, často je to ale způsobené neprofesionální fotografií. Samozřejmě, že momentka z dovolené pořízená ve špatném úhlu nebo za nevhodných světelných podmínek Vás nemusí zobrazit zrovna v lichotivém světle, nesmíte však zoufat. Profesionální fotograf by měl vždy být schopen navést Vás do té správné pozice, díky které na fotce zazáříte.

KOHO VZÍT SEBOU?

Kohokoli, kdo Vám vykouzlí úsměv na tváři, ať už je to váš partner, kamarádka, rodina nebo čtyřnohý miláček. Neberte sebou nikoho, kdo Vás zbytečně znervózňuje nebo vedle koho se nemůžete uvolnit. U mazlíčků pouze zvažte, jestli jsou schopni vydržet delší dobu v klidu, aby pak během fotografování nerušili Vás ani mě.

POTŘEBUJI PORADIT S VIZÁŽÍ.

Pokud nevíte, jaké líčení zvolit, zdali přirozeně jemné, nebo naopak výraznější, které na fotografii opravdu zapůsobí, můžete si nechat poradit od vizážisty. Neváhejte mě kontaktovat, rád Vám poradím, na koho se obrátit.

SAMOTNÉ FOCENÍ.

Jako první se domluvíme, o jaké fotky máte zájem. Chcete profesionální portrét, panoramatickou fotografii krajiny dle požadavků,  nebo nejromantičtější svatební chvíle? Ke každému focení přistupuji individuálně.  Když určíme, jaký styl fotografií chcete, můžeme se pustit do práce.

Snažím se, aby focení probíhalo v nenuceném prostředí, vždy si s Vámi rád popovídám. Ty nejlepší fotografie vznikají, když si ani neuvědomujete, že se fotí.  Pokud jsme venku, můžeme několikrát změnit místo focení, abyste získali ty nejkrásnější možné záběry. Focení v interiérech nabízí možnost využití široké škály rekvizit a jednodušší úpravu vizáže během fotografování, zatímco focení v přírodě například při západu slunce nabízí větší romantiku. Jsem flexibilní a rád se s Vámi domluvím.

KDY A V JAKÉ DOBĚ DOSTANU FOTOGRAFIE?

Fotografie dodávám obvykle v průběhu několika dnů. Během sezení se udělá mnoho fotografií, proto je důležité, abyste si vybrali ty fotografie, které se Vám doopravdy líbí. Dostanete k dispozici náhledy a v případě potřeby velice rád poradím s výběrem. Po úpravě vybraných kusů je dostanete ve vysoké kvalitě buďto v elektronické podobě, nebo fotografie sám vyvolám (viz ceník). Pokud mi poskytnete souhlas, velice rád některé fotografie zařadím jako součást svého portfolia.

ÚPRAVA FOTOGRAFIÍ.

Poté, co si zvolíte fotografie k dalšímu zpracování, pustím se do jejich úpravy. Každé fotce se věnuji zvlášť a snažím se, aby byl konečný vzhled co nejlepší, jedná se však pouze o jemné úpravy. Nedělám retuše (nezmažu případné znaménko krásy, neseštíhlím postavu atd.) ani koláže. Snažím se, aby fotografie působila přirozeně, nejdůležitější částí však bude vždy samotné focení.

CO S NEUPRAVENÝMI FOTOGRAFIEMI?

Neupravené fotografie jsou pouhým polotovarem, kterým se samozřejmě prezentovat nechci, stejně jako se spisovatel nechce prezentovat knížkou, která neprošla korekcí. Jako zákazník si máte možnost vybrat ze všech fotografií vytvořených během sezení, ale z mých rukou odchází pouze hotové, upravené fotografie.

TFP FOCENÍ, CO TO VLASTNĚ ZNAMENÁ A NAJDU TO U TEBE?

TFP je zkratka Time for Prints (tedy Čas za Fotky) a zjednodušeně řečeno znamená focení zdarma. Vy mi poskytnete zdarma model a já poskytnu zdarma fotografie. Je to oboustranně výhodné, pokud si chce fotograf rozšířit portfolio, nebo začínající model touží získat zkušenosti.

Samozřejmě, pokud někdo přijde se zajímavým, netradičním nápadem, velice rád nabídnu možnost focení TFP.  Jsem otevřený nabídkám, tak neváhejte a dejte vědět. Zvláštní interiéry, rekvizity, netradiční místa nebo modely, to vše se hodí k TFP.

TYKÁNÍ NEBO VYKÁNÍ?

Vždy se řídím přáním zákazníka. Tykání u fotografování samozřejmě ubírá na formálnosti a pomáhá lidem se uvolnit, takže pokud si hned potykáme, budu jen rád, ale každý má své preference, které respektuju.

 

Máte další otázky, na které jste zde nenašli odpověď? Napište mi na mail a já je rád zodpovím.

Napsat komentář